Masz za mało miejsca w szafie? Branża ecommerce znalazła właśnie rozwiązanie twojego problemu. InPost rozszerza Ekozwroty o buty i ubrania dzięki współpracy z CCC. To kolejne proekologiczne rozwiązanie wdrażane przez kluczowego polskiego operatora logistycznego.
InPost rozszerza Ekozwroty o buty i ubrania nieprzypadkowo. To najpopularniejsze kategorie produktów w całej branży ecommerce
Gospodarka odpadami stanowi coraz poważniejszy problem. Dotyczy to także branży ecommerce, która co rusz stara się wprowadzać jakieś rozwiązania. Wskazać można między innymi wielorazowe opakowania, powoli stające się branżowym standardem. Istotną zmianą jakościową pozwalającą ograniczyć ślad węglowy handlu przez Internet okazały się automaty paczkowe. Szlaki w tej dziedzinie przecierał InPost ze swoimi paczkomatami. Firma ta w ogóle dość często wyznacza proekologiczne trendy w polskim ecommerce. Teraz InPost rozszerza Ekozwroty o buty i ubrania dzięki współpracy z CCC.
Czym jednak są te Ekozwroty? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na stronie internetowej InPostu.
EKOzwroty to nasza inicjatywa, którą wprowadziliśmy z troski o środowisko. Chcemy sprawić, aby każdy mógł w szybki i prosty sposób dać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie – bezpłatnie i w dowolnym automacie Paczkomat® InPost.
Partnerstwo z CCC pozwala oddawać niepotrzebne buty i ubrania. Osoba, która zdecyduje się na taki ruch, uzyska rabat 10 proc. do zrealizowania w sklepie internetowym sieci za każdą oddaną parę butów. To, że InPost rozszerza Ekozwroty właśnie o tę kategorię produktów, jest niezwykle ważne. Nie jest w końcu tajemnicą, że odzież i obuwie od lat pozostają najpopularniejszymi kategoriami produktów, którymi handluje się przez Internet. Równocześnie obrót nimi generuje całe mnóstwo odpadów – na każdym etapie produkcji i dystrybucji.
Ekozwroty nie ograniczają się jednak tylko do nich. Do Paczkomatów można oddać: laptopy, komputery, telefony, tablety, tekstylia, małe urządzenia AGD, książki, radia i sprzęt audio, kamery i aparaty fotograficzne. W grę wchodzą także zabawki elektroniczne i artykuły dziecięce, a nawet elektronarzędzia oraz drony.
Ekozwroty to ciekawy przykład wykorzystania infrastruktury logistycznej na rzecz środowiska
Jak się łatwo domyślić, przedmioty oddane za pomocą Ekozwrotów trafią do ponownego użycia. Selekcją zajmuje się profesjonalna firma. Może się tak zdarzyć, że dana rzecz będzie zbyt zużyta. Na przykład: nie przejdzie przeprowadzonych testów zgodnych z unijną normą. Wówczas zostanie przetworzona w sposób zapewniający wykorzystanie surowców, z których została wykonana. InPost zachęca do udziału w inicjatywie, powołując się na zdroworozsądkowe argumenty.
Oddając przedmiot, z którego już nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny, dajesz mu szansę na ponowne użycie, a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie znacznie niższy niż wytworzenie nowego produktu o podobnych funkcjonalnościach i parametrach.
Proces oddawania rzeczy w ramach Ekozwrotów jest, jak to zwykle bywa w przypadku InPostu, bardzo prosty. Wystarczy wejść na dedykowaną stronę internetową inpost.pl/ekozwroty i wypełnić formularz. Następnie na paczce z oddawanym przedmiotem trzeba napisać kod Ekozwrotu i umieścić ją w Paczkomacie.
InPost zaleca, by oddawać przedmioty w dobrym stanie, czyste, kompletne i bez wyraźnych śladów zużycia. Buty powinny być spięte ze sobą, na przykład związane sznurówkami. W przypadku elektroniki należy pamiętać o tym, by nie dołączać do nich baterii. Paczkę w miarę możliwości należy wypełnić jak najbardziej. Chodzi o to, by ograniczyć liczbę wykorzystanych opakowań do niezbędnego minimum. Jak w przypadku każdej paczki nadanej w Paczkomacie otrzymamy potwierdzenie, gdy nasza przesyłka dotrze do odbiorcy.
Ekozwroty InPostu to kolejny bardzo ciekawy pomysł na wykorzystanie infrastruktury logistycznej do działań na rzecz ochrony środowiska. Można się spodziewać, że zainteresowanie konsumentów przyciągnie kolejne firmy chętne wziąć udział w inicjatywie. To o tyle możliwe, że kupujący przez Internet z roku na rok stają się grupą coraz bardziej świadomą ekologicznie. Równocześnie branża ecommerce od jakiegoś czasu szuka rozwiązania problemu generowanych przez nią odpadów. Dlatego można się z czasem spodziewać prób naśladowania InPostu przez inne firmy posiadające własne automaty paczkowe.