Czekają nas rewolucyjne zmiany w podróżach lotniczych. Internet na pokładzie samolotu to tylko jedna z nich

Codzienne Dołącz do dyskusji
Czekają nas rewolucyjne zmiany w podróżach lotniczych. Internet na pokładzie samolotu to tylko jedna z nich

Może i tanie loty nigdy już nie będą „takie jak kiedyś”, za to z dużym prawdopodobieństwem na pokładzie samolotów będzie nam dużo wygodniej. Wszystko przez zapowiedzi ogłoszone przez Komisje Europejską. Jakie zmiany czekają nas w najbliższych latach?

W najbliższych miesiącach może dojść do małej rewolucji. Wszystko przez plany Komisji Europejskiej dotyczące przepisów i zasad bezpieczeństwa podróży lotniczych. Przede wszystkim chodzi o możliwość korzystania z telefonu w samolocie i wielkość dopuszczalnych opakowań wnoszonych na jego pokład. Na tym jednak zmiany się nie kończą. Dzięki nowoczesnym systemom przejdziemy dużo sprawniej kontrole bezpieczeństwa na lotniskach.

Internet w samolocie i limit płynów

Zgodnie z zapowiedziami Komisja Europejska rozważa dopuszczenie usługi 5G w samolotach. Oznacza to koniec konieczności włączania trybu samolotowego na czas lotu. Internet w samolocie będzie więc dopuszczalny i możliwy dzięki naszemu pakietowi danych. Nie będzie już konieczności kupowania dostępu do Wi-Fi linii lotniczych. Taka zmiana jest możliwa dzięki sieci 5G, która umożliwia połączenia o dużej przepustowości.

Kolejną zapowiedzianą zmianą jest zniesienie limitów objętości wnoszonych na pokład samolotu płynów. Ograniczenia w wysokości 100 ml mają zniknąć, podobnie jak konieczność wyciągania posiadanych kosmetyków oraz elektroniki do plastikowych koszyków. Wszystko dzięki wprowadzeniu nowego systemu kontroli bezpieczeństwa i wykorzystaniu bramek CT na lotniskach. Mają one zastąpić dotychczasowe skanery i umożliwić dokładne oraz szybkie sprawdzenia zawartości bagażu. Tego typu systemy są już wykorzystywane na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Władze londyńskich lotnisk zapowiedziały, że do 2024 roku całkowicie zastąpią stare systemy bezpieczeństwa nowymi.

Zamiast paszportu biometria

Ostatnią zapowiedzianą rewolucją jest system automatycznych odpraw i kontroli paszportowej. Pasażerowie będą mogli weryfikować swoją tożsamość w specjalnych bramkach albo kioskach. Zostanie wprowadzona również weryfikacja biometryczna, która w najbliższych latach może zastąpić paszport i karty pokładowe. Linie lotnicze chcą, aby cała odprawa opierała się o skanery biometrii, co całkowicie pozwalałoby na rezygnacje z papierowych lub elektronicznych dokumentów. Czy taka rewolucja pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa? To najprawdopodobniej ocenimy w najbliższych latach.