Abonament RTV, finansujący m.in. media publiczne w Polsce, jest opłatą obligatoryjną dla właścicieli telewizorów i radioodbiorników. Niepłacenie abonamentu RTV wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Niemniej jednak, istnieją legalne środki do uniknięcia płacenia tej opłaty. Kilka propozycji przedstawimy poniżej.
Zgłoszenie braku sprzętu RTV
Zgodnie z obowiązującym prawem, nie musisz płacić abonamentu RTV, jeśli nie posiadasz odbiornika telewizyjnego lub radiowego. Ważne jest, aby formalnie zgłosić to odpowiednim organom, zazwyczaj lokalnemu urzędowi Poczty Polskiej. Oczywiście nie chodzi o to, by każdy kto nie ma telewizora zgłaszał się teraz do urzędu pocztowego z taką informacją. Ale jeżeli takowy posiadaliśmy i postanowiliśmy się go pozbyć, to taki odbiornik należy wyrejestrować. Inaczej o kwotę zaległego abonamentu najpewniej upomną się po latach.
Korzystanie z urządzeń przenośnych
Jeśli korzystasz wyłącznie z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety do oglądania programów telewizyjnych lub słuchania radia, możesz unikać opłaty abonamentowej, pod warunkiem, że nie posiadasz w swoim gospodarstwie domowym odbiornika RTV. Wprawdzie Poczta Polska przywołuje tutaj orzeczenie NSA z dnia 7 marca 2023 r. o sygn. akt II GSK 94/20, które próbuje rozciągnąć jej macki szerzej, jednak ten pogląd jest przedmiotem powszechnej krytyki.
Zgłoszenie niskiego dochodu lub innych okoliczności
Jeśli twój dochód jest poniżej określonego progu, czasami masz prawo do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Upewnij się, że spełniasz wszystkie kryteria przed złożeniem wniosku o zwolnienie. Abonamentu nie muszą płacić bezrobotni, niepełnosprawni, osoby po 75. roku życia lub 60-latkowie z prawem do emerytury, która nie byłaby zbyt wysoka.
Wariant ekstremalny – płacenie abonamentu RTV
Oczywistym, choć niezbyt krzepiącym sposobem unikania kar jest po prostu regularne płacenie abonamentu RTV. Można to robić w ratach miesięcznych lub rocznych. Atutem tej sytuacji jest fakt, iż ta opłata nie jest bardzo wysoka. Z drugiej strony wielu niepokoi sposób, w jaki te pieniądze są dysponowane.
Jeśli zdecydujesz się na unikanie płacenia opłaty, zastosuj się do legalnych metod unikania kar i pamiętaj, że konieczne jest spełnienie określonych kryteriów, aby unikać konsekwencji prawnych. Ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z prawem i etyką, nawet gdy chodzi o unikanie opłat abonamentowych.