Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Zdrowa skóra nie tylko pięknie wygląda, ale przede wszystkim stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Tworzy barierę chroniącą organizm przed wnikaniem do niego drobnoustrojów, alergenów czy drażniących substancji. Niestety skóra nie zawsze działa prawidłowo. Jedną z chorób upośledzających jej funkcjonowanie jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Czym dokładnie jest to schorzenie i jakie są jego typowe objawy? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł. 

Czym jest AZS?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przewlekła nawrotowa dermatoza o zapalnym charakterze. Charakteryzuje się cyklicznym przebiegiem, z przeplatającymi się okresami nawrotów i remisji. AZS bardzo często współistnieje z innymi IgE-zależnymi chorobami atopowymi, takimi jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa czy alergia pokarmowa.

Skąd bierze się AZS? Przyczyny powstawania choroby są złożone i obejmują przede wszystkim czynniki genetyczne, ale również immunologiczne oraz środowiskowe (np. kontakt z zanieczyszczeniami czy silnymi detergentami). Istotną rolę odgrywa tu duża suchość i nieprawidłowo działająca bariera naskórkowa, która skutkuje zwiększoną przepuszczalnością skóry.

W wielu przypadkach AZS ma podłoże genetyczne – jeśli choć jeden rodzic zmaga się z atopowym zapaleniem skóry, prawdopodobieństwo, że jego dziecko również będzie chore, wynosi aż 30%! Do listy przyczyn powstawania AZS należy jeszcze dopisać nieprawidłowo działający układ immunologiczny, który reaguje zbyt intensywnie w odpowiedzi na alergeny czy drobnoustroje, powodując silny stan zapalny skóry.

Jakie są typowe objawy atopowego zapalenia skóry?

AZS charakteryzuje się występowaniem zmian na skórze, wywołujących ogromny dyskomfort u osób chorych. Jednym z najbardziej uciążliwych symptomów AZS jest ogromne swędzenie, nasilające się wieczorem i w nocy. Skóra jest bardzo sucha, a na jej powierzchni pojawiają się zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki, a nawet sączące się ranki. Naruszona bariera naskórkowa powoduje, że skóra osób z AZS jest szczególnie narażona na infekcję lub kolonizację bakteriami gronkowca złocistego.

Objawy w fazie zaostrzenia choroby utrudniają normalne funkcjonowanie, pogarszają jakość życia, są przyczyną bezsenności, a nawet wycofania chorego z kontaktów społecznych.

Kogo dotyczą najczęściej objawy?

Atopowe zapalenie skóry jest powszechnie występującą chorobą dermatologiczną, a jego objawy są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza dermatologa. Symptomy najczęściej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Szacuje się, że choroba w aż 60% przypadków rozpoczyna się jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia, a w 90% przypadków ma swój początek przed ukończeniem 5. roku życia. Choć atopowe zapalenie skóry dotyczy głównie najmłodszych dzieci, to choroba może pojawić się w każdym wieku, również u starszych dzieci, nastolatków oraz osób dorosłych.

Jak radzić sobie z objawami AZS?

Osoby zmagające się z AZS powinny być pod stałą opieką dermatologa, który dobierze odpowiednią farmakoterapię. Niezbędna jest również systematyczna i troskliwa pielęgnacja, w tym stosowanie emolientów, odbudowujących barierę ochronną skóry. Aby nie wywoływać nieprzyjemnych objawów, należy unikać czynników drażniących, takich jak detergenty czy kosmetyki z silnymi surfaktantami w składzie, a także warto wyeliminować szkodliwe dla skóry z AZS nawyki, np. długie kąpiele w gorącej wodzie.

Lokowanie produktu bioderma.pl