Jak złożyć wniosek o 500 plus? Bank Pekao: możesz to zrobić przez naszą appkę

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Jak złożyć wniosek o 500 plus? Bank Pekao: możesz to zrobić przez naszą appkę

Program 500 plus przechodzi kolejną małą rewolucję. Polega ona na tym, że aby zachować prawa do świadczenia, potrzeba nieco papierkowej pracy. Która jednak wcale nie musi być papierkowa, nie trzeba zresztą nawet sięgać do laptopa. Zatem – jak złożyć wniosek o 500 plus? Na przykład przez aplikację PeoPay w Banku Pekao.

Jeśli coś działa względnie nieźle, to warto… trochę to skomplikować. Wiele osób zna tę zasadę ze swoich firm, ale cóż, rządy też nieraz działają podobnie.

I tak jest chociażby z 500 plus. Do niedawna wystarczyło złożyć jeden wniosek – i pieniądze na dziecko były stale przelewane. Teraz jednak jest nieco inaczej. Jak? O tym pisaliśmy już w poprzednim tekście na temat wniosku 500 plus. Teraz powiemy, jak najłatwiej jest złożyć wniosek o 500 plus.

Najważniejsze jest pilnowanie terminów. Wnioski można składać już od początku lutego – i warto to zrobić jak najszybciej. Poważna zwłoka może kosztować rodziców nawet dwie wypłaty, a więc przynajmniej tysiąc zł.

No dobrze, ale jak złożyć wniosek o 500 plus?

Jeśli chcemy zrobić to elektronicznie, możemy wybrać portal Emp@tia czy PUE ZUS. Jest jednak prostsza droga – zalogowanie się do banku.

Na przykład na konto w Banku Pekao, jeśli oczywiście takie posiadamy. W banku można złożyć wniosek o świadczenie zarówno przez serwis transakcyjny Pekao24, jak i przez mobilną aplikację PeoPay. Zrobić to więc można zarówno bez wychodzenia z domu, jak i bez otwierania laptopa.

Bank Pekao podaje nawet cztery kroki, które wystarczy wykonać.

Fot.: Bank Pekao

Wystarczy się więc zalogować, wybrać odpowiednie pole z zakładki „Oferty i Wnioski” – i wniosek wypełnić. To trudne nie jest, wystarczy mieć przy sobie podstawowe dane. Zazwyczaj nie trwa to długo, zwykle od 15 do 30 minut.

Wypełnienie aplikacji jest uznawane za prostsze niż korzystanie z rządowych portali. I zdecydowanie prostsze niż wypełnianie wniosku w formie tradycyjnej. Zresztą, rząd wyraźnie zachęca do skorzystania z wniosku elektronicznego. Te tradycyjne będzie można wypełniać dopiero od początku kwietnia.

Natomiast aby zachować ciągłość wypłat z 500 plus, trzeba wyrobić się z wnioskiem do 30 czerwca. Potem ryzykujemy, że nie dostaniemy części pieniędzy z programu.

Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy, że 500 plus jest wypłacane na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Szacuje się, że co miesiąc świadczenie jest wypłacane na 6,6 mln dzieci.