Zdolność kredytową można zwiększyć na kilka sposobów. Warto przy tym pamiętać o pewnych kwestiach

Finanse Dołącz do dyskusji
Zdolność kredytową można zwiększyć na kilka sposobów. Warto przy tym pamiętać o pewnych kwestiach

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Nad odpowiedzią na niniejsze pytanie zastanawiają się zapewne wszyscy występujący z wnioskiem o kredyt – zwłaszcza hipoteczny. To właśnie od zdolności kredytowej zależy, na jaką maksymalną kwotę bank udzieli nam kredytu. Poniżej kilka rad, o których warto pamiętać, gdy pragniemy zwiększyć swoje szanse. 

Zewsząd docierają do nas informację, iż będzie trudniej o kredyt hipoteczny. NBP podnosi stopy procentowe, a inflacja dalej rośnie. Jeśli mimo tych nienajlepszych okoliczności ktoś musi właśnie teraz wystąpić z wnioskiem o kredyt, to warto pamiętać o tym, co należy zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Zatrudnienie oraz jego forma

Jednym z kluczowych aspektów, od których należy wyjść w niniejszym zagadnieniu, jest zatrudnienie. Bycie zatrudnionym jest absolutnie kluczowe. Nie należy zakładać, iż osoby nieposiadające pracy będą miały jakąkolwiek zdolność kredytową. Jest oczywistym, że aby pożyczać, należy zarabiać. Równie istotna jest sama forma zatrudnienia. Najlepsza jest zdecydowanie umowa o pracę. To najstabilniejsza forma zatrudnienia. Ponadto, jeśli ktoś jest jeszcze na okresie próbnym lub ma umowę na czas określony, to lepiej poczekać, aż się to zmieni. Po trzech miesiącach od zmiany na umowę na czas nieokreślony można wnioskować o kredyt. Natomiast w przypadku umowy o dzieło czy samozatrudnienia uzyskanie kredytu również jest możliwe, konieczne będzie jednak wykazanie swoich przychodów.

Ponadto, co jest najbardziej oczywiste, lecz z pewnością nie najłatwiejsze – zwiększenie stałych dochodów bezpośrednio zwiększy zdolność kredytową. Przy decyzji o udzieleniu kredytu bank najczęściej bada zarobki z co najmniej 3 ostatnich miesięcy. Z tego względu nie warto wniosku składać od razu po ich zwiększeniu.

Brak zobowiązań finansowych oraz wyższy wkład własny

Koszty stałe, niespłacone pożyczki oraz karty kredytowe, a także kredyty negatywnie wpływają na naszą zdolność kredytową. Oczywiście, najlepiej abyśmy nie mieli jakichkolwiek zobowiązań finansowych oraz stałych kosztów. Tym samym, należy pamiętać, że rata spłacanego przez nas kredytu bądź pożyczki obniży naszą zdolność.

Okres kredytowania ma istotne znaczenie. Im dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy za jego obsługę. Jednak wydłużenie okresu kredytowania może obniżyć wysokość miesięcznej raty, co ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową.

Ponadto, wyższy wkład własny pozytywnie wpłynie na ocenę wniosku przez bank. To dość oczywiste, bowiem wyższy wkład własny, to z reguły niższy kredyt, a zatem również niższe raty.

Czas oraz wspólny kredyt – jak możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową

Nie bez znaczenia jest również czas, na który chcemy się zapożyczyć. W praktyce – dłuższy kredyt wpływa na wysokość raty, która jest wówczas niższa. Zatem w przypadku, gdy bardzo zależy nam na pożyczce w określonej wysokości możemy zgodzić się na wydłużony okres spłaty, kosztem niższej, comiesięcznej raty. Dodatkowo warto pamiętać, że pozytywnie na naszą zdolność kredytową może wpłynąć fakt, iż nie będziemy starali się o niego sami. Partner, brat, siostra lub rodzice mogą znacznie pomóc nam podnieść naszą zdolność kredytową.

Właściwa historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej

Przed złożeniem w banku wniosku o kredyt warto w pierwszej kolejności samemu zbadać swoją historię kredytową. To ważne, bo przed wydaniem decyzji przyznającej kredyt twoją historię bank i tak sprawdzi. W BIKu sprawdzimy zatem, czy posiadamy jakiekolwiek zadłużenie oraz czy istnieją jakiekolwiek niespłacone zobowiązania, które negatywnie wpłyną na ocenę naszej zdolności kredytowej.