Jazda bez dokumentów stała się faktem. Mimo wszystko warto je mieć przy sobie

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (89)
Jazda bez dokumentów stała się faktem. Mimo wszystko warto je mieć przy sobie

Wszyscy zapominalscy kierowcy mogą w końcu odetchnąć z ulgą. Od dziś nie muszą ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ubezpieczenia OC. Jazda bez dokumentów 2018 stała się faktem. W przypadku kontroli policjanci sprawdzą wszystkie niezbędne dane w centralnym systemie. Mimo zniesienia tego obowiązku warto te dokumenty mieć ze sobą.

Przyznam szczerze, że wchodząca dziś w życie zmiana była jedną z bardziej przeze mnie wyczekiwanych. Kibicowałem jej bardzo mocno, odkąd tylko pojawiły się pierwsze pomysły jej wprowadzenia. Już rok temu pisałem o interpelacji posła Kukiz’15 w tej sprawie. Niestety odpowiedź ministra była raczej wymijająca i można ją streścić w słowach – może kiedyś. Całe szczęście gwiazdka w tym roku przyszła wcześniej i już od 1 października dowody rejestracyjne i polisy OC można bez konsekwencji zostawić w domu. Nie zawsze to jednak będzie dobrym pomysłem.

Na początku warto przypomnieć. Kierowcy wciąż muszą przy sobie mieć dokument, który potwierdza ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czyli prawo jazdy. W domu możemy zostawić tylko dowód rejestracyjny i OC. Warto jednak poważnie zastanowić się nad tym, żeby pomimo braku tego obowiązku, te dokumenty mieć na podorędziu. Policja co prawda nie będzie ich potrzebować, natomiast kierowcy jak najbardziej, jeżeli dojdzie do stłuczki. W tym celu warto mieć pod ręką przynajmniej kserokopie lub zdjęcia tych dokumentów w telefonie.

Jazda bez dokumentów 2018 – brak mandatu od policji, ale możliwe są inne konsekwencje

Z pewnością znajdą się i tacy zawodnicy, którzy będą próbowali wykorzystać zniesienie tego obowiązku na swoją korzyść. Wystarczy bowiem, że przy dopełnianiu formalności przy stłuczce poda nieprawdziwe dane, aby drugi uczestnik zdarzenia miał ogromny problem. Wtedy taką sprawę trzeba będzie zgłaszać na policję, a potem szukaj wiatru w polu. Dlatego ubezpieczyciele przypominają, żeby przynajmniej wozić ze sobą zdjęcia wymaganych dokumentów. Już teraz słychać głosy wielu kierowców, zwłaszcza tych zawodowych, którzy zapowiadają, że w przypadku kolizji drogowych i tak na jej miejsce będą wzywać policję.

Powstaje zatem pytanie, jak sprawdzić ubezpieczenie uczestników kolizji drogowej bez konieczności każdorazowego wzywania policji. Jest to oczywiście możliwe, lecz wymaga sprawdzenia numeru rejestracyjnego pojazdu w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Można to zrobić z poziomu aplikacji na smartfony lub na stronie internetowej. Warto mieć to na uwadze, jeżeli wybieramy się w trasę, gdzie są problemy z zasięgiem.

Od dziś zmienia się zatem jedynie to, że kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie dokumentów. W przypadku kontroli drogowej nie będą zatem karani mandatem za ich brak. Nie oznacza to jednak tego, że te dokumenty stają się nieprzydatne. Wszyscy kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jazda bez dokumentów 2018 może rodzić negatywne konsekwencje.