Rowerzyści mogą łatwo dostać mandat. To wykroczenie jest popełniane prawdopodobnie najczęściej

Moto Dołącz do dyskusji (67)
Rowerzyści mogą łatwo dostać mandat. To wykroczenie jest popełniane prawdopodobnie najczęściej

Jazda rowerem po chodniku jest chyba najczęściej popełnianym wykroczeniem. Kiedy można, a kiedy nie można jeździć rowerem po chodniku? Ile wynosi mandat za jazdę rowerem po chodniku?

Kiedy można jeździć po chodniku?

Zgodnie z przepisami jadący rowerem może korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych), jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi – (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).

Co do zasady nie powinniśmy więc jeździć rowerem po chodniku. Przepisy przewidują od tej sytuacji kilka wyjątków. Zgodnie z przepisami po chodniku można jeździć jeżeli opiekujemy się dzieckiem do lat 10, które kieruje rowerem. Chodnikiem będziemy mogli poruszać się również wtedy, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której dozwolony jest ruch powyżej 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa dla ruchu rowerów. Poruszanie się po chodniku jest możliwe także w przypadku zaistnienia warunków zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni np. wiatr, śnieg, gołoledź, mgła. Oczywiście poruszając się po chodniku należy pamiętać, że w każdej sytuacji to pieszy ma pierwszeństwo. Jadący rowerem nie powinien również utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu i przekraczać szybkości, z jaką poruszają się piesi. W praktyce można rozumieć to jako niewymijanie ich na chodniku.

Jazda po chodniku: ile wyniesie mandat w 2022 r.?

Poza trzema wymienionymi sytuacjami powinniśmy zawsze wybrać jezdnię, a chodnik pozostawić pieszym. Jeżeli wbrew przepisom będziemy poruszać się po chodniku, grozi nam mandat w wysokości 100 zł. Mandat można otrzymać również za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, czy utrudnianie ruchu pieszym oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości. W każdym z wymienionych przypadków możemy otrzymać mandat w wysokości 300 zł.  Od 1 stycznia 2022 roku wzrosły kwoty mandatów za wykroczenia kierujących rowerem. Od kilku miesięcy również straż miejska wystawi mandaty za zbyt szybką jazdę na rowerze. Dodatkowo za jazdę rowerem bez uprawnień można otrzymać nawet 1500 zł mandatu – dotyczy to osób w wieku 10-18 lat, które nie posiadają karty rowerowej. Warto więc mieć się na baczności.