Rodzice korzystają z Karty Dużej Rodziny nawet wtedy, gdy ich dzieci są już dorosłe. Nie wszystkim się to podoba

Rodzina Dołącz do dyskusji
Rodzice korzystają z Karty Dużej Rodziny nawet wtedy, gdy ich dzieci są już dorosłe. Nie wszystkim się to podoba

Karta Dużej Rodziny to program wsparcia dla rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Innymi słowy, to narzędzie, dzięki któremu co miesiąc w kieszeni zostaje parę złotych. Co ważne, nie chodzi tu o ulgi dla seniorów czy osób niepełnosprawnych – beneficjentami są członkowie rodzin wielodzietnych, w tym także rodzice dorosłych już dzieci. KDR przyznaje dostęp do szeregu zniżek, m.in. na paliwo, bilety czy rekreację i turystykę.

Rodzice posiadający troje dzieci mogą otrzymać kartę i to na zawsze. Dzięki temu zniżki obowiązują ich dożywotnio, bez względu na wiek dzieci czy ich samodzielność życiową.

Karta z terminem ważności dla dzieci i osób w pieczy zastępczej

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci. Dla nich KDR jest przyznawana wyłącznie na czas edukacji lub orzeczonej niepełnosprawności. Dzieci otrzymują kartę w następujących okolicznościach:

  • do ukończenia 18. roku życia,
  • do 25. roku życia, ale tylko jeśli kontynuują naukę,
  • albo – jeśli są osobami niepełnosprawnymi – na czas ważności orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej karta obowiązuje przez cały okres ich przebywania w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka. Także osoby przebywające w dotychczasowej rodzinie zastępczej, kontynuujące naukę, mogą korzystać z KDR do 25. roku życia.

Rodzic, który już nie wychowuje dzieci, nadal ma prawo do ulg

Ustawodawca uznał, że tak. Celem KDR jest bowiem nie tylko wsparcie finansowe, ale także promowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz uhonorowanie trudu wychowania większej liczby dzieci. Karta przyznana raz – na zawsze – rodzicowi ma być symbolicznym wyrazem uznania i realnym narzędziem obniżającym koszty życia.

W uzasadnieniu tego stanowiska podkreślono, że chodzi nie tylko o wsparcie ekonomiczne, ale też o wzmacnianie funkcji rodziny i zwiększanie szans rozwojowych dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych. Dlatego mimo że dzieci są już dorosłe, a nawet mają własne rodziny, to rodzic nadal ma prawo korzystać z KDR. Nie wszystkim się to podoba.

Gdzie i jak korzystać z przywilejów? Jest dużo miejsc objętych zniżkami

Lista zniżek dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest dostępna na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: empatia.mpips.gov.pl. Wyszukiwarka pozwala sprawdzić dostępnych partnerów programu w podziale na województwa oraz kategorie, jak: żywność, zdrowie, transport, kultura, sport, rekreacja czy usługi.

KDR jest akceptowana zarówno przez podmioty publiczne (np. muzea), jak i prywatne.