Jeśli wracasz do Polski z zagranicznych wakacji, to możesz być zmuszony do dopełnienia nowego obowiązku

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (294) 21.07.2021
Jeśli wracasz do Polski z zagranicznych wakacji, to możesz być zmuszony do dopełnienia nowego obowiązku

Edyta Wara-Wąsowska

Podróżni, którzy przylatują do Polski z zagranicy, mają od 17 lipca nowy obowiązek. Należy go dopełnić jeszcze przed odprawą. 

Karta Lokalizacji Podróżnego: czemu służy i kto ją musi wypełnić?

Karta Lokalizacji Podróżnego to dokument w formie elektronicznej, który musi wypełnić każdy podróżujący przekraczający granicę Polski samolotem. Taki obowiązek został wprowadzony od 17 lipca. Jak można się domyślić, wypełnienie karty ma pomóc w szybkim zlokalizowaniu osób potencjalnie zakażonych – np. gdy okaże się, że zakażony był jeden z pasażerów samolotu. Wypełnienie formularza jest obowiązkowe, bez względu na to, czy ktoś jest zaszczepiony lub posiada ważny, negatywny wynik testu na koronawirusa.

Formularz dostępny jest elektronicznie – i co do zasady to właśnie w takiej formie należy go wypełniać. Dopiero w sytuacji, gdy ktoś nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, może wypełnić formularz papierowy. Należy to jednak zgłosić wcześniej personelowi pokładowemu, który przekaże wtedy karty papierowe. Po ich wypełnieniu konieczne jest ich ponowne przekazanie personelowi – to on zajmuje się dostarczeniem kart do odpowiednich służb.

Karta Lokalizacji Podróżnego: co należy podać?

W formularzu należy podać kraj, w którym rozpoczęła się podróż, numer lotu i datę przylotu, a także dane osobowe:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL (albo nr dokumentu tożsamości),
  • dane kontaktowe (telefon, adres e-mail itd.),
  • adresy wszystkich miejsc, w których podróżny ma zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu w Polsce,
  • informację, czy podróżny posiada zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem/osobą w pełni zaszczepioną/posiadającą negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na koronawirusa.

Gdzie wypełnić formularz?

Podróżni powinni w tym celu wejść na tę stronę . Klikają pole „Wypełnij Kartę Lokalizacji Podróżnego” u samej góry i podają adres e-mail. Następnie muszą go potwierdzić, a w kolejnej wiadomości otrzymują link do właściwego formularza. Po jego wypełnieniu oraz zaakceptowaniu wszystkich zgód i oświadczeń należy wysłać zgłoszenie. Podróżny powinien otrzymać potwierdzenie wypełnienia formularza na adres e-mail. Potwierdzenie należy pokazać obsłudze lotniska. Teoretycznie można je wydrukować, w praktyce jednak – może się to okazać niemożliwe przed odprawą. Formularz trzeba bowiem wypełnić jeszcze przed odprawą na lotnisku.

Co istotne, formularz można wypełnić w imieniu osób, które podróżują razem z nami – ale tylko jeśli będą po powrocie do kraju przebywać w tych samych miejscach. Jeśli nie – konieczne jest wypełnienie oddzielnej Karty.

Dane z Karty trafiają do sanepidu.