Od kiedy upowszechniły się karty podarunkowe, stały się one klasycznym rozwiązaniem w przypadku braku pomysłu na prezent. W swoim asortymencie ma je już praktycznie każda większa sieć sklepów. I choć często wydaje nam się, że sam zakup karty załatwia sprawę i daje obdarowanemu nieograniczony wybór, to jednak powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przed świętami przygotował specjalny poradnik: na co uważać kupując karty podarunkowe na święta.
Karty podarunkowe na święta – na zakupy stacjonarne czy internetowe?
„Zastanów się dla kogo kupujesz kartę – na przykład nie każdy senior będzie mógł skorzystać z karty, która umożliwia tylko zakupy przez internet”. Pierwsza porada jest kluczowa dla tych, którzy szukają prezentu dla dziadków. Zwykle sprawa jest oczywista – kartę kupujemy w sklepie stacjonarnym i możemy ją zrealizować w każdym punkcie sieci handlowej. Ale na wszelki wypadek upewnijmy się czy sprzedawca nie wręcza nam karty, która ma inne zasady działania. Szczególnie uważajmy zamawiając taka kartę przez sklep internetowy. W jej opisie powinno być wyraźnie zaznaczone, jakiego rodzaju zakupy ona umożliwia.
Nie muszę też chyba przypominać, że karta z prezentem w postaci na przykład skoku spadochronem nie do końca może się spodobać naszej 80-letniej babci : ). Ale poradnik z używania zdrowego rozsądku może przygotujemy innym razem.
Ważność karty
UOKiK przypomina, żeby koniecznie sprawdzić termin ważności karty. Sam miałem już nieraz sytuację, w której taki prezent chowałem do szuflady, znajdowałem go po roku i okazywało się, że do niczego mi się już nie przyda. A niestety niewykorzystana kwota po prostu przepada. W Polsce nie ma konkretnych zasad co do terminów ważności kart podarunkowych. Mogą działać przez pół roku, rok, trzy lata, mogą być też bezterminowe. Istotne jest też to czy kartę trzeba aktywować bądź ją rejestrować. Regulamin sklepu powinien jasno powiedzieć czy okres ważności zaczyna się od dnia zakupu czy też od dnia aktywacji.
Zwrot na kartę podarunkową
Czasami taką kartę dostajemy od sklepu w momencie, gdy zwracamy do niego towar. To rozwiązanie, które ma danej sieci zapewnić, że wydane pieniądze zostaną u niej. UOKiK zwraca jednak uwagę, że zwrot pieniędzy na kartę podarunkową nie może zostać dokonany w przypadku reklamacji towaru. Przepisy zabraniają w takiej sytuacji sprzedawcy zmuszać rozczarowanego klienta do ponownych zakupów w tym samym sklepie.
Zakupy kart podarunkowych za granicą
Zakup kart podarunkowych w sklepach zagranicznych to już także powszechna praktyka. Europejskie Centrum Konsumenckie zbadało zasady takich zakupów w poszczególnych krajach. Najważniejsze wnioski są takie: w każdym kraju UE Polacy mogą kupować towary i usługi, z kartami podarunkowymi włącznie. Ale, co ważne, sprzedawcy nie mają bezwzględnego obowiązku dostarczenia towaru do państwa, do którego nie przewidują dostawy. Niektóre kraje mają swoje dokładne przepisy co do ważności kart. Na przykład w Niemczech kupony są zwykle ważne przez trzy lata, podobnie w Danii i Norwegii, a w Holandii terminy ważności takich kart nie mogą być dłuższe niż rok.
Jeśli ważność karty podarunkowej kupionej w kraju Unii Europejskiej wygaśnie, pieniądze – podobnie jak w Polsce – przepadają. Jest jednak jeden wyjątek: to Dania, gdzie kupony elektroniczne mogą zostać zwrócone w ciągu pierwszego roku po wygaśnięciu. I jeszcze kwestia personalizacji kart. Takiej praktyki nie ma ani w Polsce, ani między innymi w Belgii, Grecji czy we Włoszech. Personalizacja obowiązuje w Austrii, z kolei we Francji z imiennych kart mogą korzystać co prawda osoby trzecie, ale tylko wtedy gdy pozwala na to regulamin sklepu.