Wiadomo już, kiedy nastąpi wypłata „trzynastki”. Emerytów czeka miła niespodzianka

Dobre wiadomości Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (18)
Wiadomo już, kiedy nastąpi wypłata „trzynastki”. Emerytów czeka miła niespodzianka

Już niedługo emeryci i renciści dostaną tzw. trzynastkę. Jej wysokość nie zależy od dochodu emeryta. Każdy, kto ma do niej prawo, dostanie tyle samo. W tym roku będzie to 1338,44 zł brutto. Do „ręki” będzie to 1217,98 zł. Emeryci dostaną też, dzięki marcowej waloryzacji, wyjątkowo dużą podwyżkę, a w drugiej połowie roku jeszcze czternastkę.

Kiedy wypłata 13 emerytury?

Wysokość trzynastki jest powiązana z najniższą emeryturą. W ubiegłym roku było to 1250,88 zł (brutto). Tegoroczne świadczenie brutto będzie wyższe o 87,56 zł. ZUS wypłaci je emerytom i rencistom w kwietniu – razem z normalną emeryturą. Nie każdy będzie miał prawo do trzynastki. Osoby, które będą miały na 31 marca zawieszone prawo do świadczeń nie skorzystają z trzynastej emerytury.

Nie tylko renta i emerytura dają prawo do trzynastki. Dostaną ją także osoby, które pobierają:

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • świadczenie przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Te osoby, które pobierają świadczenia lub zasiłek przedemerytalny swoją trzynastkę dostaną w maju. Ci, którzy pobierają emeryturę z ZUS-u i KRUS-u dostaną jedną trzynastkę – z ZUS-u.

Idą podwyżki

Seniorzy, którzy mają problem z długami, dostaną trzynastkę w pełnej wysokości. Świadczenie to nie podlega egzekucji. Żeby dostać trzynastkę, nie trzeba nic robić. ZUS przyśle każdemu decyzję o jej przyznaniu wraz z informacją o waloryzacji. Marcowa waloryzacja wyniesie 7 procent. O tyle brutto wzrosną wypłacane przez ZUS świadczenia. Najniższa emerytura wzrośnie do 1338,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł. Przy emeryturze 2000 zł waloryzacja oznacza podwyżkę o 140 zł brutto. A przy 2500 zł o 175 zł. Wyższe świadczenia emeryci dostaną już w marcu.

W tym roku czeka ich jeszcze jeden dodatkowy i niepodziewany przypływ gotówki. W drugiej połowie roku ZUS, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wypłaci czternastkę. Miała być jednorazowym świadczeniem, wypłaconym tylko w zeszłym roku. W jej przypadku wypłata jest uzależniona od dochodu emeryta. Czternaste emerytury w 2021 r. w pełnej wysokości 1250,88 zł brutto dostało 8 mln Polaków. Kto miał emeryturę czy rentę wyższą niż 2900 zł brutto dostawał pomniejszone świadczenie. Zastosowano tu mechanizm „złotówka za złotówkę”.