Od teraz oficjalnie kobiety już na całym świecie mogą prowadzić samochody

Moto Zagranica dołącz do dyskusji (34) 28.09.2017
Od teraz oficjalnie kobiety już na całym świecie mogą prowadzić samochody

Kasia Bayer

Kobiety w Arabii Saudyjskiej żyją pod ciągłym nadzorem mężczyzn, najpierw ojca i braci, a później męża. Wielu rzeczy, bez męskiej zgody robić im nie wolno. Są też i takie rzeczy, których robić nie wolno im wcale, np. uprawiać sportu czy prowadzić samochodu. To ostatnie ma jednak ulec zmianie od czerwca przyszłego roku. 

Zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety w Arabii Saudyjskiej jest ewenementem na skalę światową. Jest też zakazem idiotycznym, kosztownym i co często się wspomina, niczym nieuzasadnionym i pozbawionym podstaw, nawet religijnych. Z czego wynika więc strach przed kobietami za kierownicą? Argumenty są przeróżne, począwszy od najpopularniejszego stereotypowego – kobiety nie potrafią jeździć, przez równie abstrakcyjne tłumaczenia, że prowadzenie samochodu negatywnie wpływa na miednicę i jajniki kobiet, co utrudnić może zajście w ciążę, po najbardziej chyba sensowny argument, że mężczyźnie trudniej kontrolować kobietę, jeżeli nie wie stale, gdzie się ona znajduje.

Kobiety mogą prowadzić samochody na całym świecie

Teraz w kraju, który dopiero dwa lata temu przyznał kobietom prawa wyborcze, dojdzie do zmian za sprawą dekretu króla Salmana ibn Abd al-Aziza. Cały świat przyjął wiadomość z entuzjazmem. António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ określił decyzję króla „ważnym krokiem w dobrym kierunku”, podobnie zareagowali Departament Stanu USA i Ivanka Trump. Pojawiły się też jednak głosy, sugerujące, że w rzeczywistości nie będzie tak kolorowo i możliwość prowadzenia samochodu zostanie i tak poddana licznym ograniczeniom. W dekrecie zapisano bowiem, że nowe prawo będzie musiało być zgodne z „niezbędnymi standardami prawa szariatu” i nie wyjaśniono dokładniej, na czym owa zgodność będzie miała polegać.

Czego przejawem jest decyzja króla o zlikwidowaniu zakazu?

Czy chodzi o troskę o prawa kobiet i dostosowanie się do standardów reszty świata? Czy bardziej liczyły się względy ekonomiczne? Żeby kobieta mogła stosunkowo swobodnie przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, trzeba było zatrudniać kierowcę za około tysiąc dolarów miesięcznie. Mimo wszystko nie wszystkie saudyjskie rodziny są w stanie sobie na to pozwolić. Szczególnie dla nich zniesienie zakazu będzie dużym ułatwieniem.

Niezależnie od przyczyn zmianę można określić mianem historycznej. Chociaż w niewielkim stopniu zmniejszyły się dysproporcje w prawach kobiet z różnych części świata. Jak stwierdziła Latifa Shaalan, członkini Rady Konsultacyjnej, czyli organu doradczego króla:

„Jest to wielkie zwycięstwo dla wielu Saudyjek. O możliwość prowadzenia samochodu walczyłyśmy od wielu lat. Za każdym razem, kiedy podnosiłyśmy tę kwestię, dowiadywałyśmy się, że jeszcze nie przyszedł czas na takie zmiany”.