Wiadomo już, kogo najczęściej poszukują pracodawcy. Rozchwytywani są nie tylko specjaliści IT

Praca Dołącz do dyskusji
Wiadomo już, kogo najczęściej poszukują pracodawcy. Rozchwytywani są nie tylko specjaliści IT

Część ekspertów przewiduje, że w 2023 r. sytuacja na rynku pracy może być znacznie trudniejsza dla osób, które szukają zatrudnienia – choć mimo to dominuje ostrożny optymizm. Pracowników, którzy planują zmianę pracy lub osoby dopiero wchodzące na rynek może interesować to, kogo najczęściej poszukują pracodawcy. Z danych Pracuj.pl wynika, że rośnie zapotrzebowanie nie tylko na ekspertów IT. 

Kogo najczęściej poszukują pracodawcy?

Z danych Pracuj.pl wynika, że w 2022 r. najczęściej poszukiwani byli eksperci IT; kierowano do nich aż 25 proc. wszystkich ogłoszeń. To akurat nie powinno dziwić – ogromną liczbę ofert pracy z tego sektora potwierdza również omawiany niedawno na naszych łamach raport autorstwa Just Join IT o aktualnych zarobkach w branży IT.

Okazuje się jednak, że tylko niewiele mniej, bo 24 proc. wszystkich ofert pracy opublikowanych w zeszłym roku na portalu Pracuj.pl kierowano do specjalistów ds. sprzedaży. Przyczyn tak dużego zainteresowania sprzedawcami upatruje się m.in. w zniesieniu większości ograniczeń covidowych; sklepy czy punkty usługowe powróciły do normalnego funkcjonowania. Wiele z nich musiało wcześniej zwolnić przynajmniej część załogi, by utrzymać się na powierzchni. Po zniesieniu ograniczeń okazało się, że potrzebni są dodatkowi pracownicy.

Kogo jeszcze najczęściej poszukiwali pracodawcy w 2022 r.? Sporo ofert pracy było kierowanych również do pracowników fizycznych i specjalistów ds. obsługi klienta (w obu przypadkach 13 proc. wszystkich ofert pracy), a także specjalistów ds. finansów (11 proc.) czy inżynierów (10 proc.).

Z danych Pracuj.pl można dowiedzieć się też, które branże rekrutowały najchętniej. Okazuje się, że liderem – wbrew pozorom – nie była wcale branża IT (10 proc. wszystkich ofert); została nieznacznie wyprzedzona przez finanse i bankowość (12 proc. ofert). Na podium uplasował się również handel detaliczny (9 proc.). To z kolei oznacza – pamiętając o tym, że aż 1/4 wszystkich ofert była kierowana do ekspertów IT – że specjalistów z tej branży poszukują też firmy, gdzie technologia nie stanowi wcale głównego profilu działalności. Można też przypuszczać, że ten trend będzie się pogłębiać, bo coraz więcej firm potrzebuje własnych programistów czy administratorów sieci.

Ponad 1/3 ofert dopuszczała pracę zdalną lub hybrydową

Dla wielu osób miłym zaskoczeniem będzie fakt, że 35 proc. ofert pracy dopuszczało pracę zdalną lub hybrydową. Praca z domu (lub częściowo z domu) cieszy się coraz większą popularnością wśród pracowników; niektóre firmy już traktują pracę zdalną jako szczególny rodzaj benefitu. Oprócz specjalistów IT większość ofert pracy zdalnej lub hybrydowej było kierowanych do specjalistów od marketingu i reklamy, ekspertów ecommerce oraz specjalistów ds. badań i rozwoju.