Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że wystartował nabór do projektu „Własność Intelektualna w Twojej firmie”. Przedsiębiorcy, którzy zakwalifikują się do udziału w projekcie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Zakres dotacji będzie obejmował usługę, polegającą na identyfikacji przedmiotów własności intelektualnej w firmie.
Firmy, które chcą uzyskać dodatkowe wsparcie ze środków unijnych muszą zgłosić się do naboru organizowanego przez Urząd Patentowy RP. Następnie, Urząd będzie analizował modele biznesowe przedsiębiorstw, w tym w szczególności produkty, usługi oraz plany rozwoju. Po przeprowadzeniu badania Urząd sporządzi raport zawierający rekomendację w zakresie strategii ochrony własności intelektualnej w danym przedsiębiorstwie. Tym samym, przedsiębiorcy dostaną dokładne wytyczne, które pomogą podjąć im decyzje o tym, które prawa własności intelektualnej zgłosić, jak rozwinąć portfel własności intelektualnej w przypadku zarejestrowanych praw oraz jak zaplanować strategię przyszłego rozwoju.
Kto może skorzystać z projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie”?
Do projektu zgłaszać się będą mogli przedsiębiorcy, którzy:
- należą do sektora MŚP, czyli są mikro, małymi lub też średnimi przedsiębiorcami;
- prowadzą działalność mieszczącą się w ramach tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji
- wraz z udzielonym dofinansowaniem na usługę nie przekroczą limitu tzw. pomocy de minimis
- zostali zarejestrowani na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Dlaczego warto?
Należy podkreślić, że udział w projekcie może okazać się szczególnie opłacalny dla przedsiębiorców. Firmy zyskają nie tylko specjalistyczną wiedzę z obszaru – jak należy chronić swoją własność intelektualną (czyli m.in. tajemnicę przedsiębiorstwa, logo, projekty wzornicze, wynalazki etc.). Przedsiębiorcy dowiedzą się również jakie dodatkowe korzyści mogą czerpać w związku z ochroną własności intelektualnej. Ponadto, eksperci z zakresu praw autorskich wyjaśnią w jaki sposób firmy mogą starać się o uzyskanie patentu – czyli prawa do wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy. Przede wszystkim, dowiedzą się jak konstruować umowy z pracownikami – przy uwzględnieniu przepisów o własności intelektualnej. Udział w szkoleniach ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm na rynku.
Udział w szkoleniu jest płatny. Lecz aż 95% opłaty mogą pokryć środki z funduszy unijnych – w przypadku mikro i małych przedsiębiorców. W przypadku średnich przedsiębiorstw ulga może sięgać do 90% pełnej kwoty szkolenia.
Wszystkie niezbędne informacje o korzyściach płynących z tej usługi, a także warunkach, które należy spełnić znajdziecie na stronie msp.uprp.gov.pl.