Tym razem to już naprawdę koniec czternastej emerytury

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Tym razem to już naprawdę koniec czternastej emerytury

Los czternastej emerytury w 2022 r. długo się wahał, ale ostatecznie rządzący zdecydowali się po raz kolejny przekazać świadczenie uprawnionym rencistom i emerytom. Wydaje się jednak, że to jednocześnie koniec 14 emerytury – rząd nie przewidział środków na wypłatę świadczenia w 2023 r.

To prawdopodobnie koniec 14 emerytury. Emeryci i renciści dostaną dodatkowe świadczenie po raz ostatni

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w drugiej połowie roku (jakiś czas temu wiceminister rodziny i polityki społecznej sugerował, że może nastąpić to już w październiku) i ma być przyznawana na takich samych zasadach jak w zeszłym roku. Tym samym obowiązywać ma również zasada tzw. złotówki za złotówkę.

Być może podwyższony zostanie jednak próg dochodowy, a sama czternastka – zwolniona z podatku. Na razie jednak w ministerstwie trwają prace koncepcyjne i analityczne w celu przygotowania projektu ustawy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że emeryci i renciści mogą liczyć na dodatkowe świadczenie po raz ostatni – i że szykuje się koniec 14 emerytury. Wynika to z Aktualizacji Planu Konwergencji; rząd musiał przygotować ten dokument na potrzeby Unii Europejskiej. W planie nie zapisano wydatków przewidzianych na wypłatę czternastej emerytury. Można się zatem spodziewać, że tym razem rząd się nie ugnie i w 2023 r. nie wypłaci już dodatkowego świadczenia.

Co ciekawe, z Aktualizacji Planu Konwergencji wynika również, że Polacy nie mają co liczyć także na waloryzację 500 plus – rząd nie przewidział na to odpowiednich środków.

Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że czternastka – przynajmniej teoretycznie – nigdy nie miała być świadczeniem cyklicznym. Miała zostać przyznana jednorazowo w 2021 r. Ostatecznie jednak rząd zdecydował się wypłacić ją również w 2022 r., a minister Maląg twierdziła nawet, że ma ona „zastąpić” podwójną waloryzację rent i emerytur (która dla głównych zainteresowanych byłaby prawdopodobnie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem). Z drugiej strony 2023 r. to rok wyborczy – możliwe zatem, że rządzący wymyślą inne świadczenie dla seniorów, które umocniłoby poparcie rządu wśród tego elektoratu.

Czternastka wypłacona z urzędu

Czternastą emeryturę otrzymają osoby, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych określonych w przepisach, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Jeśli prawo do świadczenia jest z jakiegoś powodu zawieszone, czternasta emerytura nie będzie przysługiwać takiej osobie.

Co istotne, osoba uprawniona do otrzymania „czternastki” nie musi składać żadnego wniosku – wypłata świadczenia nastąpi automatycznie.