Koniec z wysyłaniem ludzi na kwarantannę? Decyzja już wkrótce

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (170)
Koniec z wysyłaniem ludzi na kwarantannę? Decyzja już wkrótce

Możliwy koniec kwarantanny w Polsce po kontakcie z zakażonym? Główny doradca premiera jest zdania, że to może być dobry moment na rozpatrywanie takiego rozwiązania.

Koniec kwarantanny w Polsce po kontakcie z zakażonym? Doradca premiera nie wyklucza

Liczby nowych zakażeń utrzymują się w ostatnich dniach na wysokim poziomie. Dziś wprawdzie odnotowano 47 534 nowe przypadki zakażeń koronawirusem (czyli mniej niż w ostatnich dniach), jednak wykonano również o ponad 10 tys. mniej testów. Mimo to rządzący nie decydują się na nowe obostrzenia; dodatkowo ani ustawa Hoca, ani lex Kaczyński nie zostały uchwalone przez Sejm. Minister edukacji mówi z kolei o możliwości skrócenia nauki zdalnej.

Wszystko wskazuje zatem na to, że nie tylko nie powinniśmy spodziewać się dodatkowych restrykcji, ale wręcz – możemy oczekiwać, że obostrzenia będą stopniowo łagodzone. Dotyczy to zwłaszcza zasad odbywania kwarantanny. Już wcześniej rządzący zdecydowali o skróceniu kwarantanny do 7 dni (z 10). Teraz okazuje się, że możliwy jest całkowity koniec kwarantanny w Polsce po kontakcie z osobą zakażoną. O takim rozwiązaniu mówi główny doradca premiera do spraw Covid-19, prof. Andrzej Horban, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. Jak przyznaje w RMF FM, zniesienie kwarantanny po kontakcie z zakażonym jest jak najbardziej realne. On sam będzie prawdopodobnie sugerować takie rozwiązanie premierowi.

Kiedy takie rozwiązanie mogłoby wejść w życie? Jak twierdzi prof. Horban, możliwy koniec kwarantanny w Polsce po kontakcie z zakażonym może zacząć obowiązywać, jeśli nadal będzie utrzymywać się wysoka liczba zakażeń (co w najbliższych tygodniach jest więcej niż prawdopodobne). Jak doradca premiera przyznał w rozmowie,

Osoby zdrowe, po kontakcie z zakażonymi, należałoby zachęcać skuteczniej wtedy do noszenia masek, utrzymania dystansu, wtedy byłoby to realne. Na razie tylko myślimy o tym, nie podejmujemy decyzji.

Dodał również, że ostatecznie wszystko rozstrzygnie się za dwa tygodnie, w połowie lutego. Wtedy będzie wiadomo, czy piąta fala zacznie powoli opadać.

Można też założyć, że jeśli rząd zniesie kwarantannę po kontakcie z zakażoną osobą, to zlikwidowana zostanie też kwarantanna po przekroczeniu granic RP (również dla osób niezaszczepionych).

Polski rząd pójdzie drogą innych, europejskich państw?

Możliwy koniec kwarantanny w Polsce po kontakcie z zakażonym (a w dodatku nawet potencjalne skrócenie okresu izolacji, o czym też wspomniał prof. Horban) może sugerować, że polski rząd będzie chciał częściowo przyjąć strategię innych europejskich państw. Od restrykcji odchodzą Hiszpania, Wielka Brytania, Dania, Irlandia. Wiceminister zdrowia Włoch twierdzi, że idzie endemia – w związku z czym stan wyjątkowy we Włoszech (na razie trwa do końca marca) nie będzie już przedłużany. Oczywiście należy pamiętać, że w większości tych państw wcześniej obowiązywały znacznie bardziej surowe restrykcje. Dodatkowo znacznie wyższy odsetek obywateli przyjął szczepionkę. Trudno zatem porównywać sytuację tych państw z sytuacją Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że akurat w kwestii znoszenia obostrzeń polski rząd faktycznie może zainspirować się rozwiązaniami z innych krajów  Europy.