Cyfryzacji Polski ciąg dalszy – i bardzo dobrze. Wraz z nowym rokiem wystartuje system e-Doręczeń, który zdecydowanie usprawni komunikację z urzędami i przedsiębiorcami. Dla części podmiotów korzystanie z nowego systemu będzie jednak nie tylko wyborem, ale obowiązkiem.
Czym są e-Doręczenia?
Na stronie rządowej czytamy, że system e-Doręczenia jest odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Nie jest to jednak dodatek lub próbna ciekawostka, a usługa, która będzie pod względem prawnym tak samo traktowana jak tradycyjne listy.
Wygoda e-Doręczeń to przede wszystkim możliwość szybkiego kontaktowania się z urzędami zupełnie zdalnie – wysyłanie, odbieranie dokumentów bez udziału powolnej Poczty Polskiej. Co za tym idzie – koniec z awizo i staniem w kolejkach. Rządzący zapewniają, że e-Doręczenia są chronione zaawansowanymi metodami szyfrowania i sprawdzania tożsamości. Nowy system ma docelowo zastąpić dotychczas istniejącą ePUAP.
https://twitter.com/DStanderski/status/1861303507971678653
Jak założyć swoją skrzynkę e-Doręczeń?
Przygotuj wymagane dane kontaktowe – adres e-mail, adres do korespondencji. Jeśli użyjesz profilu zaufanego, to reszta danych zostanie automatycznie wypełniona. W przypadku, gdy administratorem zakładanej twojej skrzynki ma być ktoś inny, przygotuj jego imię, nazwisko, PESEL i adres e-mail.
Teraz wystarczy wypełnić formularz na edoreczenia.gov.pl i podpisać go elektronicznie, np. właśnie profilem zaufanym. W przypadku akceptacji, trzeba ją jeszcze aktywować. W serwisie mObywatel.gov.pl znajdziesz zakładkę „Twoje skrzynki”, a tam przycisk „Aktywuj skrzynkę” przy skrzynce, którą chcesz aktywować. Do tego wystarczy jeszcze podać adres e-mail do powiadomień o przychodzących doręczeniach i zaakceptować regulamin. Gotowe!
Zakładając skrzynkę e-Doręczeń nie zakładamy jednak nowego adresu e-mail, a specjalny adres doręczeń elektronicznych (ADE). Adres ten jest indywidualny, umożliwia identyfikację nadawcy i adresata, a także nie może zmienić właściciela.
Kto musi założyć skrzynkę e-Doręczeń?
Z dniem 1 stycznia 2025 roku do korzystania z systemu e-Doręczeń zostaną zobowiązane prawie wszystkie podmioty publiczne – np. organy administracji rządowej, ZUS czy NFZ. Dopiero od 1 października 2029 roku obowiązkiem zostaną objęte sądy, trybunały, prokuratura czy Służba Więzienna.
To jednak nie wszystko, ponieważ obowiązek dotyczy także podmiotów niepublicznych. Od nowego roku objęte nim zostaną osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, takie jak np. adwokat, radca prawny, doradca podatkowy.
Do tego także firmy zarejestrowane w KRS przed 1 stycznia 2025 lub po wprowadzeniu obowiązku. Podmioty niepubliczne składające wniosek o wpis do CEiDG również będą zobowiązane od nowego roku. Do 1 października 2026 wszystkie podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 będą musiały założyć skrzynkę e-Doręczeń.
W pozostałych przypadkach, np. dla osób fizycznych, korzystanie z nowego systemu jest niebowiązkowe.