Koniec większości obostrzeń w Polsce. Premier i minister zdrowia podali konkretną datę

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (64)
Koniec większości obostrzeń w Polsce. Premier i minister zdrowia podali konkretną datę

Niedawno rzecznik zdrowia zasugerował, że możliwe jest mocne luzowanie restrykcji. Dziś premier na konferencji prasowej potwierdził, że to właściwie koniec obostrzeń w Polsce od 1 marca – a przynajmniej koniec tych związanych z limitami. Konieczne będzie przestrzeganie jedynie trzech restrykcji. 

Koniec większości obostrzeń w Polsce już od 1 marca

O tym, że możliwe jest zniesienie większości obostrzeń od 1 marca  informował zaledwie kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak wtedy podkreślał, rząd podejmie taką decyzję, o ile nadal będą dominować trendy spadkowe – m.in. jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Jak potwierdził na dzisiejszej konferencji minister zdrowia, dynamika liczby zakażeń nadal jest malejąca.

Z kolei premier w swoim wystąpieniu na konferencji prasowej podkreślił, że od obostrzeń odchodzi coraz więcej państw, zwłaszcza tych europejskich. Można zatem wywnioskować, że rządzący postanowili – przynajmniej częściowo – zainspirować się działaniami innych państw.

Jak można się zatem domyślać, premier ogłosił koniec większości obostrzeń w Polsce już od 1 marca. Konieczne będzie przestrzeganie jedynie trzech restrykcji. Obywatele nadal będą musieli nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązywać będzie również kwarantanna przyjazdowa oraz izolacja dla osób zakażonych i kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej.

Jednocześnie zarówno premier jak i minister zdrowia potwierdzili, że także i te obostrzenia będą mogły zostać zniesione – być może już na przestrzeni najbliższych tygodni lub miesięcy. Na razie jednak nie wskazano konkretnego terminu.

Koniec większości obostrzeń w Polsce od 1 marca: koniec z limitami

Decyzja rządu oznacza, że od 1 marca przestaną obowiązywać aktualne limity. Do końca lutego w barach, restauracjach, hotelach, obiektach kultury i obiektach sakralnych obowiązuje limit 30 proc. zapełnienia. Z limitu wyłączone są – przynajmniej teoretycznie – osoby zaszczepione, jednak właściciele lokali i obiektów nie mogą od nikogo wymagać okazania paszportu covidowego. Osoba zaszczepiona może co najwyżej zrobić to z własnej woli. W praktyce jednak – zwłaszcza w restauracjach – limit już od dawna nie był przestrzegany.

Koniec większości obostrzeń w Polsce od 1 marca to również koniec z limitem osób biorących udział w zgromadzeniach publicznych. Ponadto będą mogły otworzyć się dyskoteki i kluby nocne.

Oczywiście warto mieć świadomość, że większość dotychczasowych obostrzeń i tak nie była przestrzegana, zwłaszcza w ostatnich miesiącach; ich wycofanie niewiele zatem prawdopodobnie niewiele zmieni.