Koniec z dotowaniem wymiany pieców węglowych. Są i inne zmiany

Finanse Środowisko Dołącz do dyskusji (28)
Koniec z dotowaniem wymiany pieców węglowych. Są i inne zmiany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił zmiany zasad w programie „Czyste Powietrze”. Najważniejsza dotyczy zakończenia dotacji na wymianę kotłów węglowych. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 lipca. Co z tymi, którzy są w trakcie inwestycji lub ją planują?

Kotły węglowe bez dotacji

Zmiany w programie, tak skonstruowano, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy do końca obecnego roku. Aby otrzymać dotację trzeba do 31 grudnia 2021 roku złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany kotła na węgiel. Kupić go i zamontować oraz wykazać się fakturą wystawioną do końca bieżącego roku. Ten wymóg nie dotyczy osób, które złożyły lub złożą wniosek przed wejściem w życie zmian w programie czyli przed 1 lipca 2021 r. Powodem zmian są wytyczne UE, ale także wprowadzany przez, niektóre samorządy zakaz palenia weglem oraz zapisy Krajowego Planu Odbudowy.

Kolejna zmiana to zwiększenie progów dochodowych, uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania. Od 1 lipca 2021, dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o
164 zł,  co daje 1 564 zł na osobę. Starający się o dofinansowanie z takimi dochodami mogą dostać do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Wypadł węgiel, wskoczył pellet

Ostatnia, wprowadzona, przez NFOŚiGW zmiana to poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet.  Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, na przykład, trocin. Ma postać granulatu i jak zapewniają producenci, wartość opałowa pelletu, jest taka jak drewna. Można nim palić nie tylko w piecu czy kotle, ale też w kominku. Z tony spalonego pelletu zostaje 6 kg popiołu.

Od 1 lipca tego roku możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. W programie przewidziano maksymalnie do 9 tys. zł dotacji, ale nie więcej niż 45 procent  faktycznie poniesionych kosztów w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym, dotacja może wynieść maksymalnie 12 tys. zł, ale w tym wypadku, nie może być to więcej niż 60 procent poniesionych kosztów.