W PKP przerażenie, bo pojawia się prywatna firma. „Będziemy musieli przez to podnieść jakość usług!”

Gorące tematy Biznes Dołącz do dyskusji (594)
W PKP przerażenie, bo pojawia się prywatna firma. „Będziemy musieli przez to podnieść jakość usług!”

Na polskie tory wreszcie wkracza konkurencja dla PKP. Jak na to reaguje państwowy przewoźnik? Mówi o „dużych obawach związanych zaburzeniem równowagi ekonomicznej na liniach kolejowych”. A tłumacząc na polski: „To straszne. Być może nawet będziemy musieli poprawić jakość usług i zmniejszyć ceny!”.

Konkurencja dla PKP to czeska firma Leo Express. Firma dostała niedawno pozwolenie na cztery pary pociągów dziennie z Terespola do Pragi. Składy zatrzymają się m.in. w Warszawie, Katowicach, Tychach, Sosnowcu, Siedlcach, a nawet we Włoszczowej.

No i oczywiście łatwiej będzie można się dostać do czeskiej Pragi, a to był jeden z argumentów, które przyjął Urząd Transportu Kolejowego, gdy rozważał zezwolenie.

Oczywiście PKP długo walczyły o to, by Leo Expressu nie wpuścić na tory. W listach do UTK PKP Intercity przestrzegała, że może się to skończyć… spadkiem przychodów państwowego przewoźnika. Bo trzeba będzie wprowadzać promocje na bilety, a w najgorszym przypadku może się nawet skończyć… obniżkami cen. Argumenty PKP Intercity jednak jakoś nie trafiły do UTK.

Konkurencja dla PKP. 40-latki zagrożone?

Można uważać, że w PKP coś jednak w ostatnich latach drgnęło. W końcu pojawiły się nowoczesne składy Pendolino, w których nawet po długich bojach udało się zainstalować WiFi (!). Jednak tak naprawdę nowe pociągi w PKP to tylko takie pudrowanie rzeczywistości.

Bo większość składów powinna już odchodzić na emeryturę.

W 2018 r. czterdziestoletnie wagony stanowiły nieco ponad 1 proc. używanego taboru PKP, za pięć lat wskaźnik wzrośnie do 37 proc., a za 10 lat do ponad 80 proc. – podaje „Puls Biznesu”.

Jeszcze gorzej jest w przypadku elektrycznych zespołów trakcyjnych – czyli pojazdów, które zamiast wagonów, mają jedną przestrzeń pasażerską.. Już teraz jedna trzecia z nich ma ponad 40 lat. Za pięć lat będą one stanowić już połowę floty.

Trudno jednak zauważyć, aby ktoś się tym specjalnie przejmował. W PKP panuje wyraźnie przekonanie, że o klienta starać się nie trzeba, bo przecież jesteśmy monopolistami.

Problem w tym, że Czesi coraz odważniej walczą o nasz rynek. Przewoźnik złożył już wniosek o uruchomienie połączenia Kraków-Warszawa. A to przecież jedna z najczęściej wybieranych tras w kraju. Dodatkowo firma otrzymała zgodę na ruszenie z pociągami na trasie z Krakowa do Medyki. Obecnie pociągi Leo już zresztą jeżdżą po polskich torach – kursują m.in. z Wrocławia czy Krakowa do Pragi.

Może więc Czesi zmotywują państwowego molocha, by odświeżył flotę i zmienił podejście do klienta. Na razie jednak reakcja jest inna. To przerażenie i oburzenie, że trzeba będzie obniżać ceny i poprawiać jakość usług. Dobrze to nie wróży – no ale przynajmniej widać alternatywę.

Fot: Hugh Llewelyn/Flickr/CC BY-SA 2.0