REKLAMA
  1. Home -
  2. Energetyka -
  3. Rząd ma miłą niespodziankę dla właścicieli fotowoltaiki. Powinna spodobać się też osobom, które dopiero myślą o instalacji
Rząd ma miłą niespodziankę dla właścicieli fotowoltaiki. Powinna spodobać się też osobom, które dopiero myślą o instalacji

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ma dobrą wiadomość dla prosumentów i osób rozważających montaż instalacji fotowoltaicznej. Ministerstwo pracuje już nad korzystniejszym sposobem rozliczania prosumentów - choć jednocześnie nie ma mowy o powrocie do net-meteringu. Na co mogą zatem liczyć posiadacze fotowoltaiki?

Korzystniejsze rozliczanie prosumentów. W ministerstwie trwają już prace

Przedstawiciele obecnej ekipy rządzącej już wcześniej zapowiadali zmiany w fotowoltaice i korzystniejsze rozliczanie prosumentów. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaczęło już odpowiednie przygotowania; jak w rozmowie z PAP przekazała minister Paulina Hennig-Kloska, w departamencie OZE mają trwać prace nad rozwiązaniami, które mogą poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach i tym samym - poprawić opłacalność tych instalacji. Od momentu zmiany przepisów i rezygnacji z net-meteringu prosumenci, którzy muszą rozliczać się poprzez net-billing narzekają, że opłacalność posiadania fotowoltaiki znacząco spadła; zniechęca to również wiele osób do podjęcia decyzji o montażu instalacji.

Na co zatem mogą liczyć prosumenci? Na ten moment pewne jest jedno, co potwierdziła również minister - nie ma żadnych szans na powrót do rozliczeń w ramach net-billingu. Hennig-Kloska zaznacza, że jest to niemożliwe m.in. ze względu na zmianę unijnych regulacji.

REKLAMA

Niestety, minister w rozmowie z PAP nie określiła jednocześnie, jakie rozwiązania na korzyść prosumentów wchodzą w grę. Na ten moment najbardziej prawdopodobne wydają się pomysły, które już wcześniej były przedstawiane przez ekspertów koalicji rządzącej. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie gwarantowanej minimalnej ceny odkupu prądu; mowa o cenie energii sprzedawanej przez prosumentów w ramach nadwyżki prądu. Obecnie taki mechanizm nie istnieje; to skutkuje z kolei tym, że jeśli rynkowe ceny energii spadają, to uderza to mocno we właścicieli fotowoltaiki.

Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecyduje się jednak na wprowadzenie również innych rozwiązań (zakładając, że minimalna cena odkupu jest prawdopodobna do wprowadzenia)? Można tak przypuszczać; rządowi zależy na promowaniu odnawialnych źródeł energii i utrzymaniu popularności tych, które do niedawna cieszyły się ogromną popularnością.

REKLAMA

Będzie dodatkowe dofinansowanie do zakupu magazynu energii?

Prosumentów powinien zainteresować fakt, że minister Hennig-Kloska zapowiedziała też stworzenie programu promującego stosowanie przydomowych magazynów energii w miejscach, w których znajduje się już instalacja fotowoltaiczna. Jak stwierdziła minister,

Magazyny energii są bardzo drogie, a dotychczasowe dopłaty nie były wystarczającą zachętą do ich instalacji. Będziemy chcieli stworzyć dodatkową zachętę i pracujemy nad tym.

Dla prosumentów to potencjalnie dobra wiadomość, ponieważ nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej można magazynować właśnie w takim magazynie energii - co dla rozliczających się w ramach net-billingu pozwala podnieść opłacalność inwestycji. Nie wiadomo natomiast, czy "dodatkowa zachęta" zapowiadana przez minister ma zostać stworzona w ramach dotychczasowego programu Mój Prąd, czy też powstanie odrębny program dla właścicieli fotowoltaiki. Na ten moment nie wiadomo również, kiedy nowe rozwiązania mogłyby zostać wprowadzone.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi