Pomimo tego, że poziom inflacji w Polsce spadł znacząco, nie oznacza to, że Polacy nie mają kłopotów z regulowaniem comiesięcznych wydatków. Z badań wynika, że ponad połowa badanych w Polsce w ostatnim czasie musiała sięgać po oszczędności. Raporty pokazują nam także poziom odczuwania skutków inflacji przez Polaków na przestrzeni kilku ostatnich lat. Spada jednak liczba osób, których inflacja dotyka w sposób znaczący.
Oszczędzanie to czynność, którą wykonują nawet Polacy, którzy niekoniecznie muszą to robić
Z badania „Finanse w czasach niepewności” zrealizowanego przez Autopay wynika, że aż 70 proc. badanych Polek i Polaków przyznaje się do tego, że oszczędza pieniądze. Co więcej, ten wskaźnik rośnie w sposób systematyczny w ciągu kilku ostatnich lat. O wpływie inflacji na ten trend mówił Jarosław Stankowski, zarządzający Business Unitem eCommerce & Retail w Autopay:
Bezpieczeństwo finansowe ma dla Polaków coraz większe znaczenie, rośnie świadomość inwestycji z myślą o przyszłości. Ostatnio realia z uwagi na inflację były niestety bardzo trudne i jak pokazują wyniki badania, wiele osób musiało sięgnąć po swoją finansową poduszkę, aby przetrwać trudny czas.
Polacy muszą niestety mierzyć się z wieloma barierami finansowymi, które ciążą na ich budżecie domowym
Eksperci Autopay wskazali w badaniu kilka najważniejszych wyzwań i barier finansowych, które są problemem dla mieszkańców Polski od kilku lat. Okazuje się, że należą do nich przede wszystkim koszty mieszkaniowe, a także wysokie wydatki związane z opieką zdrowotną.
Bardzo dużym problemem jest także brak oszczędności wielu gospodarstw domowych, który skutkuje koniecznością ograniczania wydatków na jedzenie. Z badania wynika również, że wysokie koszty wydatków związanych ze zdrowiem dotyczą przede wszystkim seniorów, a duże koszty utrzymania, wynajmu lub kupna mieszkania – osób, które mieszkają w największych miastach w Polsce. Aż połowa z nich przyznaje się do tego, że w ostatnim czasie ten problem zaczął być bardzo dotkliwy dla ich portfeli.
Co ciekawe, to kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na problemy z utrzymaniem płynności finansowej lub koniecznością ograniczania wydatków. Zły stan finansów domowych Polaków pokazują także dane mówiące o oszczędnościach zgromadzonych na kontach bankowych – aż 25 proc. mieszkańców Polski nie posiada żadnych dodatkowych pieniędzy, które mogłyby być zgromadzone na tzw. czarną godzinę. Niepokojące są również dane dotyczące liczby osób w Polsce, które nie napotykają na co dzień na żadne bariery finansowe. Z badania Autopay wynika, że tylko jedna na cztery osoby w naszym kraju może to powiedzieć o swoim budżecie domowym.