Jeśli musisz pożyczyć pieniądze, to rozważ kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Finanse Lokowanie produktu Zakupy Dołącz do dyskusji
Jeśli musisz pożyczyć pieniądze, to rozważ kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Tydzień temu Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty podniosła stopy procentowe. Tym samym stopa referencyjna NBP, która w maju 2020 roku wynosiła 0,1 proc., teraz wynosi 6 proc. Cena pożyczanego od banków pieniądza bardzo wzrosła. Przeciwnie do zdolności kredytowej ich klientów.

Wiele osób boleśnie doświadczyło czym jest ryzyko zmiennej stopy procentowej. Dotyczy to wszystkich rodzajów kredytów, w tym gotówkowych. Pora spojrzeć łaskawszym okiem na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Przed nami wakacje, a to czas większych wydatków. Planujemy wyjazdy, zmianę samochodu, remont mieszkania. Czego byśmy nie planowali, będzie więcej kosztowało niż rok temu. A każdy budżet domowy ma swoje ograniczone możliwości. Jeśli nie mamy oszczędności, które pozwolą sfinansować wyjazd na urlop czy nowy samochód, to mamy dwie możliwości. Odłożyć realizację planów na później lub pożyczyć pieniądze z banku.Tu jednak pojawia się uzasadniony niepokój, ile ten samochód będzie ostatecznie kosztował, jeśli stopy procentowe będą dalej rosnąć. O ile może wzrosnąć rata i czy nie znajdę się w sytuacji, że jej wysokość stanie się trudna do udźwignięcia.

Można zaciągnąć kredyt gotówkowy i uwolnić się od ryzyka zmiennej stopy procentowej. Pozwala na to kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. W jego przypadku, co miesiąc płacimy stałą ratę. Śpimy spokojnie, nie wyczekując, co postanowi RPP. Zachowujemy kontrolę nad swoim budżetem, ponieważ łatwo możemy sobie oszacować ile nas będzie kosztowała realizacja planów za pożyczone pieniądze. Nie trzeba tego liczyć samodzielnie. Z pomocą przychodzi porównywarka kredytów Totalmoney.pl. Wystarczy wpisać kwotę i przewidywany czas spłaty. Porównywarka znajdzie najtańszy, dopasowany do potrzeb klienta, kredyt. Nie wiąże się to z żadną opłatą.

Plusy porównywarki

Zaletą używania takiej porównywarki, jak Totalmoney.pl jest też oszczędność czasu. Korzystając z niej łatwo dowiemy się, gdzie zaciągnąć kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem. Nie jest to produkt oferowany przez wszystkie banki.

Jest jeszcze jeden plus korzystania z Totalmoney.pl., który w czasach pogarszającej się zdolności kredytowej nabiera większej wartości. Otóż jeśli sami poszukujemy dla siebie odpowiedniego kredytu, chodząc od banku do banku, to z braku czasu, może nam to zająć nawet kilka tygodni. Jeśli złożone wnioski kredytowe spotkały się z odmową, to takie zachowanie będzie ocenione przez BIK jako bardziej ryzykowne. Tym samym możemy obniżyć swoją ocenę punktową, oceniającą zdolność kredytową. Dlatego warto pamiętać, że wnioski o ten sam rodzaj kredytu (np. kredytu gotówkowego), złożone w ciągu 14 dni, będą przez BIK traktowane jako jedno zapytanie kredytowe. Czyli nie obniży to końcowej oceny punktowej.

Czy kredyt gotówkowy o stałej stopie procentowej ma jakieś wady?

Uchronienie się przed ryzykiem zmiennej stopy procentowej kosztuje. Dlatego zwykle jest to kredyt droższy niż ten o zmiennej stopie. Piszę zwykle, bo różnice w oprocentowaniu kredytów gotówkowych są między bankami spore i może się zdarzyć, że kredyt o stałej stopie będzie jednak w jednym banku tańszy, niż ten o zmiennym oprocentowaniu w drugim. Przepisy mówią, że maksymalne oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych równych sumie stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 proc. W dzisiejszych warunkach oprocentowanie nie może być wyższe niż 19 proc.

Poza opcjonalnie wyższym kosztem, po stronie minusów przy kredycie gotówkowym o stałej stopie procentowej można dopisać wymóg posiadania większej zdolności kredytowej. Co do pierwszego minusa czyli większych kosztów, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto zapłacić więcej za święty spokój. Tak długo, jak RPP nie nabierze pewności, że inflacja przestanie rosnąć, tak długo może podnosić stopy procentowe.

Kredyt gotówkowy, podobnie, jak hipoteczny, można nadpłacić i spłacić przed terminem. Ta ostatnia możliwość wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji od 0,5 do 1 proc. spłaconej kwoty. Z drugiej strony bank musi zwrócić kredytobiorcy cześć z niewykorzystanych opłat poniesionych na prowizję i ubezpieczenie.

Artykuł zawierał lokowanie usług TotalMoney