Kredyt i pożyczka hipoteczna to prawie te same produkty, ale nie dla każdego

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Kredyt i pożyczka hipoteczna to prawie te same produkty, ale nie dla każdego

Osoby, które chcą pożyczyć pieniądze często zastanawiają się nad formą, w jakiej mają to zrobić. Dlatego warto zapoznać się z różnicami i podobieństwami między kredytem a pożyczką hipoteczną.

Kredyt i pożyczka hipoteczna – podobieństwa

Kredyt hipoteczny to pożyczka, którą udziela tylko bank bądź spółdzielcza kasa oszczędnościowa. Zabezpieczeniem jest nieruchomość kredytobiorcy, umożliwia jej nabycie. Może z niego skorzystać osoba fizyczna czy firma. Warunkiem jego otrzymania jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz właściwa zdolność kredytowa. Z kolei spłata pożyczki kredytowej zostaje zabezpieczona hipoteką – jest brana pod zastaw nieruchomości, którą kredytobiorca już posiada. Klient może uzyskać kwotę w wysokości od 50 do 80% jej wartości.

Art. 3. 2. Za umowę o kredyt hipoteczny uważa się w szczególności umowę: 1) pożyczki, 2) kredytu w rozumieniu art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 2439, z późn. zm.), 3) o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia, 5) o kredyt odnawialny – o ile spełnia warunki określone w ust. 1.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna to prawie te same produkty, jeśli posiada się już nieruchomość i chce się uzyskać pożądaną kwotę pod jej zastaw. Wówczas klient może wybrać opcję, która będzie dla niego bardziej korzystna. Warunki ich przyznania są wtedy bardzo podobne, więc możliwość uzyskania danej kwoty zależy od zdolności kredytowej.

Różnice między kredytem a pożyczką hipoteczną

Pożyczki hipotecznej może udzielić nie tylko bank, ale także firmy pożyczkowe czy fundusze. Jednakże zawsze musi to być zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Bank ma obowiązek spełnić określone procedury, których nie wymagają firmy pozabankowe, dlatego przyznanie pożyczki może być prostsze, choć jej koszty są w większości przypadków wyższe aniżeli kredytu hipotecznego. Zazwyczaj osoby posiadające już mieszkanie czy inną nieruchomość będą korzystały z pożyczki, a te, które chcą ją dopiero nabyć – z kredytu hipotecznego. Nie istnieje możliwość, aby osoba fizyczna kupiła nieruchomość po zaciągnięciu pożyczki hipotecznej.

Zastanawiając się nad wybraniem odpowiedniego dla siebie rozwiązania, gdy ma się już nieruchomość – kredyt czy pożyczka hipoteczna, należy rozważyć swoją obecną sytuację finansową. Albowiem kredyt to opcja tańsza, lecz trudniej jest go uzyskać. Z kolei pożyczka jest droższa, ale możliwość jej otrzymania jest dużo łatwiejsza.