Kryptowaluty znowu w mainstreamie. Osiem funduszy ETF oprze się na Ethereum

Finanse Inwestowanie Dołącz do dyskusji
Kryptowaluty znowu w mainstreamie. Osiem funduszy ETF oprze się na Ethereum

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w USA zatwierdziła utworzenie ośmiu funduszy ETF opartych na Ethereum, co stanowi istotny krok w rozwoju rynku kryptowalut.

Mimo że formalny handel tymi funduszami rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu, decyzja ta już wywołała spore emocje wśród inwestorów. Jak zauważa Grzegorz Dróżdż, analityk Cinkciarza, kurs Ethereum, który wcześniej wzrósł o 30% w maju, odnotował ostatnio spadek o 5%.

ETF na kryptowaluty różnie wpływa na ich wartość

Obecna sytuacja na rynku Ethereum przypomina wydarzenia związane z Bitcoinem podczas zatwierdzania jego funduszy ETF. We wrześniu ubiegłego roku, gdy pojawiły się pierwsze informacje o możliwości zatwierdzenia ETF-ów na Bitcoina, jego cena wzrosła o 160%. Był to moment przełomowy, który przyciągnął nowy kapitał na rynek kryptowalut. Kapitalizacja stablecoinów, będąca wskaźnikiem ilości pieniądza na rynku, odwróciła wtedy swój negatywny trend, choć nadal pozostaje o 11% poniżej historycznych szczytów.

Jednakże, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Bitcoina, po zatwierdzeniu ETF-ów na Ethereum kurs tej kryptowaluty również doświadczył gwałtownej wyprzedaży. W przypadku Bitcoina, 11 stycznia nastąpił spadek o 18,4%. To zjawisko może być potwierdzeniem znanego rynkowego powiedzenia „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Inwestorzy powinni zatem zwracać uwagę na mierzalne czynniki wpływające na rynki, by uniknąć emocjonalnych decyzji.

Przykład Bitcoina pokazuje, że od dnia pierwszych notowań ETF-ów na tę kryptowalutę napłynęło do nich 45,9 miliarda dolarów podczas debiutu oraz kolejne 13,3 miliarda dolarów od tego czasu, co stanowi łącznie 4,3% kapitalizacji Bitcoina. Inwestorzy spodziewają się podobnego scenariusza w przypadku Ethereum. Jeżeli napływ kapitału będzie porównywalny, może to znacząco wpłynąć na kurs tej kryptowaluty w dłuższej perspektywie.

Ethereum śladami Bitcoina

Obecne zachowanie kursu Ethereum sugeruje, że wyprzedaż może być kontynuowana w najbliższych tygodniach, na co wskazują doświadczenia z rynkiem Bitcoina. Niemniej jednak, długoterminowe perspektywy wydają się być bardziej optymistyczne. Grzegorz Dróżdż prognozuje, że jeszcze w tym roku możemy być świadkami nowego All Time High (ATH) na Ethereum, co oznaczałoby nowe rekordowe wartości tej kryptowaluty.

Zatwierdzenie funduszy ETF na Ethereum to istotny krok w kierunku dalszej profesjonalizacji i akceptacji kryptowalut na rynkach finansowych. Otwiera to nowe możliwości inwestycyjne i może przyczynić się do wzrostu zaufania do rynku kryptowalut. Jednak jak zawsze, rynek kryptowalut pozostaje pełen niespodzianek i wymaga od inwestorów dużej ostrożności i rozwagi.