Lekarz może skierować pacjenta na izolację nawet bez testu na koronawirusa. Specjalista rozwiewa wątpliwości dotyczące kwarantanny

Zdrowie Dołącz do dyskusji (26)
Lekarz może skierować pacjenta na izolację nawet bez testu na koronawirusa. Specjalista rozwiewa wątpliwości dotyczące kwarantanny

Kwestie związane z kwarantanną i izolacją nadal budzą wątpliwości. Bo choć wszystko na to wskazuje, że epidemia nieco odpuszcza, to nadal wielu Polaków „zamykanych” jest w domach. Wielu obawia się testów, gdyż przeraża ich możliwość zastosowania wobec nich zakazu przemieszczania się i kontaktu z innymi. Nie jest to rozsądne, lecz tak wygląda nasza rzeczywistość. Warto wiedzieć, kiedy można czasowo być zwolnionym z kwarantanny lub izolacji, albo kiedy można izolację skrócić. 

Wiele już o kwarantannie i izolacji było już pisane i mówione w mediach. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre aspekty. Kilka wątpliwości rozwiewa na łamach portalu Medycyna Praktyczna dr Tamara Zimna, radca prawny specjalizująca się w prawie medycznym.

Warto przypomnieć, że kwarantanną są objęci zdrowi, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną lub chorą na Covid-19. Natomiast izolacja dotyczy osób zakażonych i chorych.

Polacy nie chcą być na kwarantannie

Mój zaprzyjaźniony sąsiad jest w szpitalu w dość ciężkim stanie. Koronawirus. Na początku choroby, tuż po informacji, że jest pozytywny, poinformował o swojej chorobie pracodawcę. Rozdzwoniły się do niego telefony od kolegów z pracy. Miał duszności, silny kaszel, nie mógł rozmawiać. Jak tylko telefon dzwonił, pokazywał żonie by go odebrała. Telefonów było dużo. Z jednej strony mógł się cieszyć, że koleżeństwo tak przejęło się jego stanem zdrowia. Ale z drugiej jego żona mi opowiadała, że po kilku pytaniach, jak mąż się czuje, każdy z dzwoniących prosił ją, by powiedziała mężowi, aby przypadkiem nie podawał informacji sanepidowi, że mieli wielogodzinny kontakt w pracy. Oczywiście na tym jednym przykładzie trudno wyciągać wnioski. Jednak czytając komentarze w mediach społecznościowych, trudno oprzeć się wrażeniu, że to nie jest sytuacja odosobniona. Coraz częściej można przeczytać, że szczególnie tuż przed świętami Polacy obawiają się kwarantanny oraz testów.

Czy lekarz, nie mając wyniku testu, może nałożyć na pacjenta izolację?

Może, o ile podejrzewa zakażenie SARS-Cov-2  lub zachorowanie COVID-19 na podstawie innych kryteriów, kwalifikując przypadek jako możliwy lub prawdopodobny. W przypadku podejrzenia zakażenia lub zachorowania u pacjenta z objawami klinicznymi lekarz powinien wystawić druk ZLK-1 nawet mimo braku wyniku testu.

Czy lekarz może skrócić izolację?

Może. Bywają sytuacje, gdy pacjent zgłasza się np. do lekarza dopiero pod koniec choroby. W takich sytuacjach lekarz może skrócić izolację po trzech dniach bez gorączki i innych objawów. Jednak nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Pacjent zakończył izolację. Natomiast pracodawca wymaga od niego wykonania testu i wynik wychodzi pozytywny. Czy pracownik nadal powinien być w izolacji?

Nie ma takiej potrzeby. Niekiedy pozytywne wyniki testów utrzymują się dość długo.

W jakich sytuacjach osoba poddana kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych może opuścić mieszkanie?

Osoba może być czasowo zwolniona z odbywania kwarantanny lub izolacji z mocy prawa w sytuacjach gdy musi skorzystać z wizyty u lekarza lub gdy ma wykonać test w kierunku Covid-19. Oczywiście zwolnienie to obejmuje także drogę powrotną do domu.

Dziecko jest chore na Covid-19. Rodzice objęci są kwarantanną. Czy rodzice mogą zawieźć dziecko do lekarza lub do szpitala?

Oczywiście, że tak. Nie muszą występować o zgodę sanepidu. Zwolnienie czasowe z kwarantanny czy izolacji obejmuje również rodzica w celu dowiezienia dziecka do lekarza na badanie lub do szpitala.

Czy można w czasie kwarantanny lub izolacji udać się do lekarza w związku z inną chorobą niż Covid lub wykonać np. zlecone badania krwi?

Jest taka możliwość. Jednak należy wcześniej kwestie związane z wizytą uzgodnić z lekarzem. To do niego należy decyzja czy pacjenta przyjmie z inną chorobą niż Covid-19 czy skieruje do szpitala III poziomu zabezpieczenia, który jest obowiązany do leczenia w warunkach szpitalnych chorób innych niż COVID-19.