Lidl zaczyna wycofywanie papierosów ze sprzedaży

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (170)
Lidl zaczyna wycofywanie papierosów ze sprzedaży

Jedna z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży papierosów oraz wyrobów tytoniowych. Na początek Lidl wycofuje papierosy w jednym z holenderskich sklepów, jednak docelowo akcja ma objąć większość placówek w Europie.

Lidl wycofuje papierosy i wyroby tytoniowe

Okazuje się, że decyzja władz sieci powodowana jest zyskującym na popularności trendem, zmierzającym do ograniczania nałogów w Holandii. Już w tej chwili Holendrzy palą znacznie mniej i władze Lidla zadecydowały, że nie chcą przeciwdziałać zmianie na lepsze. Idąc tym tropem, Lidl postanowił początkowo ukrywać papierosy i wyroby tytoniowe w specjalnych strefach, aby klienci ich nie widzieli. Kolejnym krokiem będzie całkowite wycofanie ich z obrotu. Władze sieci przewidują, że uda się to zrealizować do 2022 r.

Rzucanie palenia jest trendy

Decyzja Lilda spotkała się z entuzjazmem organizacji Verslavingskunde Nederland, która walczy z uzależnieniami. Jej przedstawiciel uznał, że decyzja Lidla odbije się głośnym echem nie tylko w kraju, ale i na świecie. Co ciekawe, z podobną decyzją noszą się sieci drogeryjne Trekpleister oraz Kruidvat.  Jak dotąd Lidl wycofuje papierosy ze sprzedaży jako jedyny – największa konkurencja dyskonów, sieci Jumbo oraz Albert Heijn nie zamierzają, bowiem, rezygnować ze sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych.

Lidl zgodny z decyzją ministra zdrowia

Już w ubiegłym roku, ówczesny minister zdrowia w Holandii, Martin van Rijn, podjął decyzję o tym, że po 2020 r. sklepy nie będą mogły eksponować papierosów i wyrobów tytoniowych w miejscach widocznych dla klientów. Wyjątkiem zostały objęte sklepy specjalistyczne.

Czy Kaufland wycofa papierosy?

Na chwilę obecną Lidl wycofuje papierosy tylko w sklepach w Holandii, jednak wszystko wskazuje na to, że decyzja władz holenderskich oddziałów Lidla może zapoczątkować trend ogólnoeuropejski. Dyskonty Lidl są częścią spółki Schwarz Beteiligungs GmbH, której podlega również Kaufland. Czy kolejnym krokiem władz dyskontów będzie wycofanie papierosów i wyrobów tytoniowych również w Kauflandach?

Lidl będzie sprzedawać samochody

Co z e-papierosami?

Wycofanie ze sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych chwilowo nie obejmie jeszcze e-papierosów, które nie są zaliczane do wyrobów tytoniowych i w związku z tym nie podlegają ustawie o ochronie zdrowia. Rząd w Holandii planuje jednak zaostrzenie przepisów dotyczących e-papierosów, które odtąd miałyby być traktowane jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zgodnie z ustawą, kupno papierosów wiązało by się z wprowadzeniem ograniczeń wiekowych, nowych opakowań oraz bezwzględnym zakazem reklamy.