Przedsiębiorcy pokładają duże nadzieje w przyszłym rządzie koalicyjnym – m.in. ze względu na obietnice wyborcze składane przez poszczególne ugrupowania. Zmiany miałyby objąć m.in. składkę zdrowotną. Niewykluczone jednak, że będą one znacznie szersze, niż zapowiadano. Dziś szef sejmowej komisji gospodarki wspomniał nawet o… likwidacji składki zdrowotnej.
Możliwa likwidacja składki zdrowotnej? Nie do końca wiadomo, co Ryszard Petru miał na myśli
Politycy Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi, jeszcze podczas kampanii wyborczej, obiecali przedsiębiorcom sporo; dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą najważniejsza była deklaracja zmian w składce zdrowotnej, która za sprawą Polskiego Ładu stała się znacznie większym obciążeniem dla przedsiębiorców.
Politycy mówili m.in. o możliwości powrotu do ryczałtowej składki zdrowotnej dla wszystkich prowadzących JDG (a zatem nie tylko dla ryczałtowców, ale też dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy czy rozliczający się skalą podatkową). Niewykluczone było nawet przywrócenie możliwości odliczania składki (przynajmniej w jakiejś części) od podatku. Czyżby jednak reforma (która objęłaby również i składkę) miałaby być znacznie bardziej gruntowna i czy możliwa jest nawet likwidacja składki zdrowotnej?
Jak dziś w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia ZET stwierdził Ryszard Petru, szef sejmowej komisji gospodarki, do tematu reform trzeba podejść całościowo – a jego zdaniem prawdziwa dyskusja na temat zmian w systemie podatkowym dopiero się rozpocznie. Polityk jest zdania, że potrzebna jest całościowa reforma systemu podatkowego; jak wylicza, konieczne jest „uproszczenie, przewidywalność, stabilność, likwidacja składki zdrowotnej, która bardzo istotnie podbiła koszty funkcjonowania przedsiębiorstw”.
Wzmianka o konieczności likwidacji składki zdrowotnej może szczególnie zainteresować przedsiębiorców – choć nie do końca wiadomo, co polityk miał na myśli i czy jego zdaniem konieczna jest likwidacja składki w obecnie obowiązującej formie (i tym samym np. powrót do składki ryczałtowej odliczanej od podatku), czy też całkowita likwidacja składki i zastąpienie jej inną opłatą o podobnym charakterze.
Przedsiębiorcom prawdopodobnie przyjdzie jednak poczekać na jakiekolwiek istotniejsze zmiany
Ze słów Petru wynika jednak również, że przedsiębiorcy, którzy spodziewali się szybkich, pozytywnych zmian, być może będą musieli uzbroić się w cierpliwość – skoro zdaniem polityka, konieczna jest gruntowna reforma systemu podatkowego i przyjrzenie się m.in. zmianom wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu. To z kolei może oznaczać nie tylko odroczenie reformy składki zdrowotnej, ale też np. wprowadzenie wakacji od składek ZUS, zapowiadanej przez polityków obecnej większości sejmowej.