Będzie nowy, wyższy limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2022 r.

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (65)
Będzie nowy, wyższy limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2022 r.

Coraz więcej osób – zamiast od razu zakładać działalność gospodarczą – decyduje się najpierw na przetestowanie swojego pomysłu na biznes w ramach działalności nierejestrowanej. Dobra wiadomość jest taka, że będzie obowiązywać nowy, wyższy limit dla działalności nierejestrowanej w 2022 r.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana może okazać się niezłym rozwiązaniem dla części osób. Po pierwsze – dla tych, którzy myślą o prowadzeniu własnego biznesu, ale nie wiedzą, czy będzie popyt na ich produkty/usługi. Po drugie – dla osób, które zajmują się np. rękodzielnictwem lub mają inne pasje, których spieniężenie może przynieść miesięcznie niewielki dodatkowy zysk. Istotą takiej działalności nierejestrowanej jest fakt, że nie trzeba jej rejestrować – a co za tym idzie, nie trzeba również płacić składek ZUS. Aby móc jednak prowadzić działalność nierejestrowaną, konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  • przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • osoba chcąca prowadzić działalność nierejestrowaną nie mogła prowadzić w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej (zarejestrowanej).

Wyższy limit dla działalności nierejestrowanej w 2022 r.

Limit przychodu, jaki można osiągnąć w ramach działalności nierejestrowanej wynosi zatem połowę minimalnej pensji. Obecnie jest to 1400 zł. W przyszłym roku będzie on jednak nieznacznie wyższy – limit dla działalności nierejestrowanej w 2022 r. wyniesie 1505 zł, ponieważ rząd zdecydował o podniesieniu pensji minimalnej do kwoty 3010 zł brutto (i kwoty 19,70 zł, jeśli chodzi o stawkę godzinową). Oczywiście nadal jest to dość niski limit, jednak dla wielu osób chcących jedynie dorobić do etatu dzięki sprzedaży własnych produktów czy usług – to nadal całkiem niezłe rozwiązanie.

Jest jednak jedna zasadnicza wada działalności nierejestrowanej

Warto jednak pamiętać, że jeśli w danym miesiącu przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy ustalony limit, konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej – nawet, jeżeli był to jednorazowy wyższy przychód. Co więcej, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma tylko 7 dni od dnia przekroczenia limitu na dopełnienie formalności – czyli m.in. złożenie wniosku CEIDG. To z kolei oznacza, że konieczne jest stałe monitorowanie przychodów. To też jeden z powodów, przez które działalność nierejestrowana i ecommerce nie idą w parze.

Należy też mieć na uwadze obowiązki dotyczące księgowości oraz – fakt, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jest zobowiązana, podobnie jak „prawdziwy” przedsiębiorca, do respektowania praw konsumentów – czyli np. do zwrotu towarów itd.