Internauci ulokowali węgiel wśród kamieni szlachetnych. Jest rzadki i drogi. Chętnych na zakup, tak wielu, że polscy producenci wprowadzili limity w sprzedaży węgla. W zasadzie limit jest jeden, ale różne sposoby jego ustanawiania.
Limity w sprzedaży węgla
Największe zainteresowanie budzi limit w e-sklepie PGG. Internauci dopytują czy to limit na rok czy na osobę? Regulamin działania sklepu ma 21 stron. Firma zapisała w nim, że „sklep umożliwia Kupującemu, w celu zużycia do ogrzewania własnego gospodarstwa domowego, zakup 3 ton towaru raz na 12 miesięcy dla jednego adresu gospodarstwa domowego i /lub jednego numeru PESEL. W ramach limitu uwzględnione zostaną wszystkie transakcje zawarte z Kupującym począwszy od 11 marca 2022 r”.
A co w sytuacji, gdy ktoś ma dwa kotły albo dwa domy na jednej działce? Spółka informuje, że aby zostać posiadaczem 3 ton węgla, trzeba łącznie spełnić warunki jego zakupu. Raz na 12 miesięcy na dany numer Pesel oraz adres gospodarstwa domowego, które węgiel zużywa. Niezależnie od ilości źródeł ciepła wykazanych pod tym adresem w deklaracji CEEB. Kluczem jest tu deklaracja do CEEB. Jeśli ktoś jest właścicielem dwóch domów i dla każdego złożył deklarację CEEB wskazując, że ogrzewa się węglem, to wtedy, jeśli oczywiście pokona wszystkie inne przeszkody, może kupić dwa razy po 3 tony węgla sprzedawanego luzem. Odrębny limit, 1 tony, PGG ustaliła dla ekogroszku paczkowanego.
Liczy się Pesel
Węglokoks Kraj, który sprzedaje węgiel w kopalni Bobrek – Piekary Ruch Bobrek od 6 września wprowadził też limit 3 ton. Wcześniej było to 5 ton. Limit, podobnie, jak w PGG nie dotyczy tylko ilości węgla. Maksymalną ilość surowca można tu kupić raz na 12 miesięcy. ” Nie ma możliwości dokonania ponownego zakupu węgla powyżej 3 ton dla numeru PESEL (Kupującego) dla którego został już wydany węgiel w przysługującej ilości” informuje spółka.
Do 3 ton ograniczyła też limit zakupów dla klientów indywidualnych, zużywających węgiel na własne potrzeby, JSW. Jednak w jej przypadku, czytamy na stronie producenta, limit przysługuje do końca 2022 roku. Czyli, jeśli szczęście się uśmiechnie i węgiel będzie dostępny, to od stycznia, zainteresowani znów mogą próbować go w JSW kupić. Spółka sprzedaje węgiel w należącej do niej kopalni Budryk w Ornontowicach.