Rok 2022 zbliża się wielkimi krokami i firmy chcą już przygotowywać budżety czy szczegółowe plany działania. Jednak jest to teraz dla nich bardzo trudne, bo nie mają pojęcia chociażby jak będzie wyglądał system podatkowy. Losy Polskiego Ładu są niepewne – i to już jest wielki kłopot dla każdego przedsiębiorcy.
Co pokazuje większość badań, Polacy raczej „Ładu” nie kupili i przewidują, że na nim stracą. Rządowi to jednak niespecjalnie przeszkadza i czołowi politycy PiS podkreślają, jak bardzo są zdeterminowani, by zmiany weszły w życie.
Ale czy wejdą? Pytanie bardzo zasadne, bo przecież Zjednoczona Prawica się rozpadła. Niby PiS przejął sporo posłów z partii Jarosława Gowina, ale czy to starczy, by przepchnąć kluczowe zmiany podatkowe? Jak zachowa się część nastawionych prorynkowo posłów PiS? Może trudno w to uwierzyć, ale są wśród nich sami przedsiębiorcy. I wreszcie – kiedy w ogóle będą głosowania? Czy uda się w ogóle wszystko przeprowadzić tak, by zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.?
Losy Polskiego Ładu niepewne. Tak, jak losy polskich przedsiębiorców
Pytań, które zadają sobie przedsiębiorcy w związku z Polskim Ładem, jest mnóstwo. Jak mówi serwisowi Business Insider Polska doradca podatkowy Radosław Żuk, jeśli zmiany podatkowe mają wejść w życie z początkiem stycznia, powinny być ogłoszone do 30 listopada w Dzienniku Ustaw.
Teoretycznie więc może się okazać, że na przygotowanie się do zmian zostanie… miesiąc. Dlatego eksperci radzą, by przygotowywać się na różne scenariusze.
Jeśli zmiany z Polskiego Ładu wejdą w życie, stracą zwłaszcza osoby prowadzące działalności gospodarcze. Bezrobocie mamy małe, więc takie osoby mogą próbować na przykład przejścia na etat. Jednak stracą też najlepiej wynagradzani specjaliści na umowach o pracę. Mogą więc domagać się od pracodawców podwyżek – tak, aby straty zneutralizować.
Oczywiście nie tylko do tego powinny się przygotować firmy. Polski Ład zakłada przecież mnóstwo zmian i mało które są dla przedsiębiorców korzystne. Weźmy chociażby nowe uprawnienia skarbówki. W normalnych warunkach przed wejściem takich zmian w dużych firmach trwałyby analizy prawne, jak to może wpłynąć na biznes, szkolenia… A tak przedsiębiorcy muszą się przygotować na partyzanckie działanie w obliczu zmian. Nie mając nawet pewności, że te ostatecznie wejdą w życie.