500 zł mandatu za blokowanie korytarza życia? Nie do końca, chociaż tak można to odebrać

Moto Dołącz do dyskusji (33)
500 zł mandatu za blokowanie korytarza życia? Nie do końca, chociaż tak można to odebrać

Niedawno na autostradzie A4 doszło do wypadku dwóch ciężarówek. Sytuacja była poważna, więc kierowcy utworzyli tzw. korytarz życia. Przynajmniej niektórzy – bo część postanowiła wykorzystać go do zawrócenia z trasy. Policja zapowiada, że nie odpuści tym kierowcom i będzie wystawiać mandaty. W pewnym sensie będzie to zatem mandat za blokowanie korytarza życia, ale należy pamiętać, że tylko w pewnym – tak naprawdę kierowcy otrzymają go za jazdę pod prąd. Na pełne uregulowanie kwestii korytarzy życia trzeba jeszcze poczekać. 

Mandat za blokowanie korytarza życia? Właściwie to nie do końca

Moim zdaniem twierdzenie, że można otrzymać mandat za blokowanie korytarza życia w tym momencie jest delikatnym nadużyciem. Obecnie kwestia korytarzy i zachowań kierowców w tym aspekcie nie została uregulowana. Na szczęście trwają już prace nad zmianą przepisów.

W przywołanej sytuacji kierowcy owszem, dostaną mandat, ale nie tyle za blokowanie korytarza życia (co wystąpiło niejako „przy okazji”), ale właściwie za jazdę pod prąd (co jest jak najbardziej słuszne). Z tego tytułu kierowcy mogą otrzymać nawet 500 zł mandatu i 6 punktów karnych. Jakby tego było mało, policja, jeśli stwierdzi że taka kara w danej sytuacji jest nieadekwatna (zbyt niska), to może nawet skierować sprawę do sądu za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. To z kolei może skończyć się wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.

Tyle, że tak naprawdę kierowca nie jest w takiej sytuacji karany za blokowanie korytarza życia, a raczej za jego wykorzystanie, by opuścić korek spowodowany wypadkiem. Warto to podkreślić, bo jeśli np. kierowcy utworzyliby korytarz życia, a ktoś by się wyłamał i nie chciał zjechać na bok, w takiej sytuacji trudno go oskarżyć o jazdę pod prąd.

Na szczęście odpowiednie przepisy coraz bliżej

Kwestię korytarzy życia i zachowania na drodze w takim przypadku ustawodawca powinien uregulować już dawno. Na szczęście jednak jest szansa, że wkrótce i u nas przepisy prawa będą wyznaczać obowiązki kierowców w tym zakresie. Rządzący wahają się jeszcze, jak wysokie kary powinny dosięgać niezdyscyplinowanych kierowców. Jeszcze przed uchwaleniem nowych przepisów należy spodziewać się, że zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna dla kierowców.

O tym, jak zachować się przy tworzeniu korytarza życia, pisaliśmy już na łamach Bezprawnika w tekście „Korytarz życia. Jak prawidłowo przepuścić karetkę na sygnale? Wyjaśniamy”