500 zł mandatu za blokowanie korytarza życia? Nie do końca, chociaż tak można to odebrać

Moto dołącz do dyskusji (33) 30.08.2019
500 zł mandatu za blokowanie korytarza życia? Nie do końca, chociaż tak można to odebrać

Edyta Wara-Wąsowska

Niedawno na autostradzie A4 doszło do wypadku dwóch ciężarówek. Sytuacja była poważna, więc kierowcy utworzyli tzw. korytarz życia. Przynajmniej niektórzy – bo część postanowiła wykorzystać go do zawrócenia z trasy. Policja zapowiada, że nie odpuści tym kierowcom i będzie wystawiać mandaty. W pewnym sensie będzie to zatem mandat za blokowanie korytarza życia, ale należy pamiętać, że tylko w pewnym – tak naprawdę kierowcy otrzymają go za jazdę pod prąd. Na pełne uregulowanie kwestii korytarzy życia trzeba jeszcze poczekać. 

Mandat za blokowanie korytarza życia? Właściwie to nie do końca

Moim zdaniem twierdzenie, że można otrzymać mandat za blokowanie korytarza życia w tym momencie jest delikatnym nadużyciem. Obecnie kwestia korytarzy i zachowań kierowców w tym aspekcie nie została uregulowana. Na szczęście trwają już prace nad zmianą przepisów.

W przywołanej sytuacji kierowcy owszem, dostaną mandat, ale nie tyle za blokowanie korytarza życia (co wystąpiło niejako „przy okazji”), ale właściwie za jazdę pod prąd (co jest jak najbardziej słuszne). Z tego tytułu kierowcy mogą otrzymać nawet 500 zł mandatu i 6 punktów karnych. Jakby tego było mało, policja, jeśli stwierdzi że taka kara w danej sytuacji jest nieadekwatna (zbyt niska), to może nawet skierować sprawę do sądu za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. To z kolei może skończyć się wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy.

Tyle, że tak naprawdę kierowca nie jest w takiej sytuacji karany za blokowanie korytarza życia, a raczej za jego wykorzystanie, by opuścić korek spowodowany wypadkiem. Warto to podkreślić, bo jeśli np. kierowcy utworzyliby korytarz życia, a ktoś by się wyłamał i nie chciał zjechać na bok, w takiej sytuacji trudno go oskarżyć o jazdę pod prąd.

Na szczęście odpowiednie przepisy coraz bliżej

Kwestię korytarzy życia i zachowania na drodze w takim przypadku ustawodawca powinien uregulować już dawno. Na szczęście jednak jest szansa, że wkrótce i u nas przepisy prawa będą wyznaczać obowiązki kierowców w tym zakresie. Rządzący wahają się jeszcze, jak wysokie kary powinny dosięgać niezdyscyplinowanych kierowców. Jeszcze przed uchwaleniem nowych przepisów należy spodziewać się, że zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna dla kierowców.

O tym, jak zachować się przy tworzeniu korytarza życia, pisaliśmy już na łamach Bezprawnika w tekście „Korytarz życia. Jak prawidłowo przepuścić karetkę na sygnale? Wyjaśniamy”

33 odpowiedzi na “500 zł mandatu za blokowanie korytarza życia? Nie do końca, chociaż tak można to odebrać”

 1. Lepiej niech stworzą skureczne narzędzia do rozładowywania takich zatorów drogowych, to nie będzie potrzeby blokowania dostępu do akcji ratunkowej.

  P.S. korytarz to jest w budynku !

  • Jasne. Zator należy udrożnić w chwilę po wypadku. Służby mogą poczekać. Przecież i tak tylko pierdzą w stołki.

   • Nie do końca takie głupie. Nie ma żadnego powodu, dla którego na sąsiednim pasie jeden zastęp strażaków nie mógłby demontować barierek by uwolnić samochody z korka. To by automatycznie rozwiązało problem dojazdu kolejnych służb ratunkowych, holowników itd. Nie byłoby problemu z brakiem korytarza czy jego blokowaniem.

    • To samo chciałem napisać, tylko innymi słowami. Kierowcy formalnie złamali prawo, ale ZE STRACHU przed wielogodzinnym pieczeniem się w upale (w tym dniu było ponad 30stC), co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Kiedyś była podobna sytuacja, tylko bez upału, to stali w korku jakieś 5 czy 8 godzin. Kto łamie prawo celem ratowania czyjegoś życia, w tym swojego – w ogóle nie powinien być karany.
     Pozdrawiam.

     • Bali się temperatury ojej i przez to narażali życie innych. Coś czuję że jesteś jednym z tych zawracajacych lub król szos pędzący 100 w zabudowanym tłumacząc sobie to tym że boi się że się nie spóźni bo jak się spóźni to żona zgotuje mu zagrożenie zycia

    • Taaa dojeżdżamy marnej jakości drogą boczna potem wspinamy się po paru metrowym nasypie demontujemy barierkę i może wtedy dopiero przystępujemy do akcji….. Tak to widzisz?

     • Na jednej nitce jest wypadek. Na drugiej – w przeciwnym kierunku, bez żadnego problemu dojeżdża zastęp i zaczyna w odpowiednim miejscu demontować barierki.
      Tak to widzę.

     • W końcu wielki czerwony wóz bojowy (lub dwa) na swiatłach jest taki dyskretny i zlewający się z otoczeniem… Jeśli dla ciebie jest niewidoczny to strach pomyśleć co by było gdyby w jego miejsce wstawić uszkodzoną osobówkę.
      Tak – wozy bojowe na lewym pasie autostrady także stoją i prowadzą działania, jeśli trzeba. Nie ma tu niczego niezwykłego.

     • Czy ja pisalem, że nie widzę?
      Nie widzę też potrzeby blokowania autostrady na czas demontażu barierek i stwarzania dodatkowego zagrożenia. Poza tym co pewien odcinek autostrady sa już takie „wrota”. Jest też tam odpowiednio przygotowane miejsce do postoju, na czas demontażu.

     • Trzeba wziac pod uwage jedna sprawe. Gdzie jest wypadek i ile km jest do kolejnego wezla bo jechac np 20-30km dalej by zawrocic wozem bojowym i podjechac z drugiej strony to tez nie sposob. Mozna rownie dobrze przyjechac nim pod prad pustej wtedy bo zablokowanej autostrady. Dojazd sluzb musi byc zagwarantowany z obu stron. Zrozumie ten ktory lezal kiedys zablokowany w zgniecionym pojezdzie. Wygoda stojacych w korku nie ma tu znaczenia.

   • Wyolbrzymiasz, oczywiście że zdrowie i życie ludzkie jest priorytetem. Ale w sytuacji kiepskiej infrastruktury autostrad w Polsce (większość ma 2 pasy) nie można trzymać ludzi godzinami w korku drogowym bo czekamy na prokuratora, należy stworzyć możliwości do odblokowania ruchu. Można podzielić ludzi na 2 grupy: jedna zajmuje się odblokowaniem drogi, druga eliminacją skutków zdarzenia drogowego. Strażaków i tak przyjeżdża 30 do jednego auta.

    • Hahaha gdzie indziej na świecie autostrady poza okolicami wielkich miast mają więcej niż 2 pasy? Za dużo filmów się naogladales

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *