Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych? To nowy pomysł Ministerstwa

Moto Dołącz do dyskusji (482)
Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych? To nowy pomysł Ministerstwa

Czyżby czekał nas koniec spacerów z nosem w telefonie? Planowana nowelizacja przepisów o ruchu drogowym ma wprowadzić zakaz używania urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Nowe wykroczenie w prawie o ruchu drogowym

O propozycji wprowadzenia nowego zakazu informuje Rp.pl. Z uzyskanych informacji wynika, że jest to na razie wstępna propozycja, która znajduje się w fazie konsultacji. Mandat za używanie telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych miałby zostać wprowadzony w ramach nowelizacji przepisów o ruchu drogowym. Nad zmianami od pewnego czasu pracuje Ministerstwo Infrastruktury. To właśnie w ramach tych prac pojawił się szeroko komentowany pomysł wprowadzenia pierwszeństwa dla pierwszych przy przechodzeniu przez jezdnię oraz utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h.

Pomysł dodania do funkcjonującego już przecież w przestrzeni prawnej obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię, zakazu używania telefonu jest dość kontrowersyjny. W końcu już to pierwsze w całości wyczerpuje nałożony na pieszych obowiązek. W opinii wielu osób, nie ma najmniejszego sensu rozbudowywanie i uszczegóławianie przepisów.

Mandat za używanie telefonu

Na razie nie wiadomo w jakim zakresie zakaz ten — jeśli zostałby wprowadzony — miałby obowiązywać. Jak na razie pojawiły się informacje, że będzie to dotyczyło jedynie patrzenia w ekran urządzenia. Nie będzie więc karalne rozmawianie przez telefon, czy słuchanie muzyki.

Temat zakazu używania telefonu na przejściu dla pieszych powraca co pewien czas. Z dużą pewnością przyczynia się do tego rosnący problem „ślepych” spacerowiczów, którzy stwarzają realne zagrożenie w tak strategicznych miejscach. Niestety groźba kary może w tym wypadku nie wystarczyć. Podobnie jak planowany projekt ustawy o bezwzględnym pierwszeństwie dla pieszych.

Co ciekawe jednak statystyki pokazują, że samych wypadków z udziałem osób korzystających w czasie przechodzenia przez jezdnię z telefonu jest dość niewiele. Bardziej na niebezpieczeństwo narażone są osoby starsze. Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że wśród pieszych przechodzących przez jezdnię tylko 5 proc. używa telefonów, a zaledwie 1 proc. pisze wiadomości czy ma słuchawki w uszach.