Zrobiliście sałatkę jarzynową na święta? Większość Polaków ją wyrzuca…

Codzienne Rodzina Zakupy Dołącz do dyskusji
Zrobiliście sałatkę jarzynową na święta? Większość Polaków ją wyrzuca…

Jeśli na Bezprawniku ląduje tekst, którego głównym tematem jest sałatka jarzynowa, to wiedz że ogromnymi krokami zbliża się pierwsza gwiazdka. A powiemy w nim o wciąż notorycznym zjawisku, jakim jest marnowanie świątecznego jedzenia. Nawet teraz, gdy cały kraj dotknięty jest kryzysem, wiele dań przygotowanych na Boże Narodzenie skończy w śmietniku. A już na pewno kultowa sałatka.

Marnowanie świątecznego jedzenia – to nie przystoi

Ile Polacy wydadzą na święta w 2022 roku? Znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Nawet wdrażając plan oszczędnościowy trudno zmieścić się w kwocie niższej niż ta wydana w roku 2021. Raport BIG InfoMonitora mówi, że średnio statystyczny Polak wyda na Boże Narodzenie 1157 złotych. To o tylko 15 złotych więcej niż 12 miesięcy temu, ale pamiętajmy że wielu z nas zdecydowało się w tym roku na tańsze prezenty i skromniejsze dania. I właśnie na jedzeniu chciałbym się skupić w tym tekście.

Kiedy patrzymy na wydatki na święta, potrawy stanowią ich bardzo istotną część. Ale w tym roku część półproduktów może być droższa nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego, jak wynika z raportu serwisu Too Good To Go, aż 45% Polaków rezygnuje w tym roku z ryby po grecku, 44% z pieczeni, 42% z galarety a 40% z nas z karpia. Oczywiście nie każda z tych decyzji jest podyktowana oszczędnościami (wszak karp ma ostatnio strasznie słaby PR). Ale widać, że na końcu listy potraw, z których moglibyśmy rezygnować, są te najtańsze: pierogi, uszka, barszcz czy sałatka jarzynowa.

A że od sałatki jarzynowej zaczęliśmy, to czas zwrócić waszą, czytelnicy, uwagę, na bardzo frapujący element badania przeprowadzonego dla Too Good To Go (serwisu oferującego po niższych cenach jedzenie z lokali, które i tak by się zmarnowało). Otóż firma Kantar Public zapytała Polaków co najczęściej wyrzucają po świętach do kosza. Aż 51% respondentów odpowiedziało, że do śmieci trafia właśnie kultowa, robiona często na kilogramy, sałatka warzywna. Będące na drugiej pozycji pieczywo wskazało już tylko 38% osób, a kolejnego śledzia wskazał już tylko co piąty badany. Najrzadziej marnujemy piernik, krokiety i kiełbasę. Trudno się zresztą dziwić takim wynikom – kto choć raz nie miał dość osiemnastej porcji sałatki i potajemnie się jej pozbywał w drugi dzień świąt, ten niech pierwszy rzuci kamieniem!

Badanie na zlecenie Too Good To Go
Badanie na zlecenie Too Good To Go

Oszczędzajmy albo się dzielmy

Oczywistością jest stwierdzenie, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia są inne niż wszystkie, i dla wielu z nas skromniejsze. Tym bardziej jest to okazja do zmiany zwyczajów, szczególnie jeśli pomyślimy sobie jak wzrosło grono osób, które z racji popadnięcia w skrajne ubóstwo będzie w Wigilię po prostu głodne. Albo więc przygotowujmy świąteczne potrawy z głową tak, by jedzenia nie zmarnować. Albo planujmy gotowanie tak, by jedzeniem z dłuższym terminem ważności można było podzielić się z innymi. Przecież wiesz, Stasiu, że siódma miseczka tej sałatki już naprawdę nie wejdzie ci do brzucha. I ty, Zosiu, nie dasz rady wsunąć czwartego kawałka tego pierniczka. A tymczasem na jakiekolwiek jedzenie czekają, i to nie tylko w Boże Narodzenie, pan Ludwik, pani Eugenia, Alona, Dmitri, Kuba, Agusia, Pawełek i Tosia.