Mieszkanie komunalne to szansa dla osób o niskich dochodach, na polepszenie swojej sytuacji mieszkaniowej. Osoby zarabiające mało mogą starać się o lokal komunalny w swojej gminie. Jeżeli spełnią warunki, mogą wynająć mieszkanie i cieszyć się niskimi opłatami. Co ciekawe, aby otrzymać mieszkanie komunalne, wcale nie trzeba przymierać głodem.
Czym różni się mieszkanie komunalne od mieszkania socjalnego
Mieszkanie komunalne, tak samo, jak mieszkanie socjalne, to szansa dla osób o niskich dochodach na poprawę swojej sytuacji mieszkaniowej. W przypadku mieszkania komunalnego jednak kryterium dochodowe jest wyższe, tak samo, jak czynsz. Chociaż nie jest to zapisane w żadnej ustawie, to również przyjęło się, że mieszkania komunalne mają lepszy standard. Oczywiście daleko im do dopieszczonych apartamentów w centrach miast, jednak najczęściej są mniej zniszczone przez poprzednich najemców.
O ile mieszkanie socjalne najczęściej przyznawane jest rodzinom na granicy ubóstwa, to na mieszkanie komunalne mogą liczyć również osoby, które głodem nie przymierają, jednak najczęściej ze względu na niskie zarobki, nie są w stanie wynająć czegoś, co odpowiadałoby im realnym potrzebom, tak więc rodziny z kilkorgiem dzieci, czy też osoby samotne, utrzymujące się z jednej (w dodatku niskiej) wypłaty.
Jak otrzymać mieszkanie komunalne?
Żeby otrzymać mieszkanie komunalne, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy zamieszkiwać na terenie gminy, w której staramy się o lokal. W niektórych przypadkach samorządy wprowadzają dodatkowe obostrzenia, takie jak wymóg zamieszkania na terenie gminy przez przynajmniej 12 miesięcy. Jest to wynikiem niewielkiej ilości mieszkań oraz wielu chętnych na tani wynajem lokalu od gminy.
Kryterium dochodowe również jest zmienne – to samorząd ustala, komu przyznawane są mieszkania komunalne. Przykładowo więc, aby otrzymać mieszkanie komunalne w Katowicach trzeba mieć dochody wyższe niż 80% najniższej emerytury i niższe niż 300% najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, i wyższe niż 50% najniższej emerytury i niższe niż 230% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.
Przekładając te dane na stan z listopada 2024 roku, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe musi mieć dochód w wysokości od 1424 złotych do 5 340 złotych, aby otrzymać mieszkanie komunalne. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na osobę uprawniający do otrzymania mieszkania komunalnego to od 890 do 4 094 złotych. Oznacza to więc, że osoba samotna musi zarabiać niewiele poniżej średniej krajowej (w 2024 roku to 5 973 złote netto), aby kwalifikować się do wynajmu mieszkania z gminy.
Oczywiście w tym przypadku są również dodatkowe obwarowania. Otóż osoba starająca się o mieszkanie komunalne musi mieć złe (lub niewystarczające) warunki mieszkaniowe, a także nie może mieć prawa do innego lokalu mieszkaniowego.
Ile kosztuje mieszkanie komunalne?
Mieszkanie komunalne to duże odciążenie dla domowego budżetu. W omawianych Katowicach w październiku 2024 roku podjęto decyzję o podniesieniu opłat za mieszkania komunalne. Kwota wzrośnie z 3 zł miesięcznie za metr kwadratowy do 3,70 złotych. Oznacza to więc, że rodzina, wynajmująca od gminy mieszkanie o powierzchni 80 metrów miesięcznie zapłaci niecałe 300 złotych. Przy obecnych cenach wynajmu nieruchomości to prawdziwe marzenie.
Na mieszkania komunalne niestety czeka się długo. Wszystko za sprawą faktu, że kryteria dochodowe sprawiają, że standardowa rodzina, która nie przymiera głodem, kwalifikuje się do takiego wynajmu. Chętnych więc jest sporo, a lokali nie przybywa. Warto jednak złożyć odpowiedni wniosek, gdyż przyznanie mieszkania komunalnego to duże odciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza dla osób zarabiających najniższą krajową.