Kotarski idzie po Adamczyka. Bank Millennium wchłonie Euro Bank

Finanse Dołącz do dyskusji (82)
Kotarski idzie po Adamczyka. Bank Millennium wchłonie Euro Bank

Do fuzji między bankami doszło w listopadzie 2018 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium. Transakcja opiewa na 1,83 mld zł. Zgoda prezesa UOKiK stanowiła jeden z warunków finalizacji transakcji.

Bank Millennium wchłonie Euro Bank

Bank Millennium jest siódmym bankiem w Polsce, pod względem wysokości aktywów. Stanowi on centrum Grupy Banku Millennium w skład, której wchodzą: Millennium Leasing, Millennium Dom Maklerski i Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Wraz z początkiem listopada 2018 r., Bank Millennium zadecydował o nabyciu blisko 99,8 proc. akcji Euro Banku. Na ten moment Euro Bank ma niespełna 14 mld zł aktywów oraz kredytów o wartości 12 mld. Przejęcie Euro Banku brały pod uwagę także Alior Bank oraz Credit Agicole. Analitycy znajdują przejęcie Euro Banku jako korzystne w średniej i długiej perspektywie.

Co dla klientów banku oznacza przejęcie

Podobnie jak w przypadku ostatecznego wchłonięcia Banku Zachodniego WBK (por.: co się stało z BZ WBK) oraz Deutsche Banku Polska przez grupę Santander, dla klientów Euro Banku taka fuzja będzie oznaczała najprawdopodobniej zmiany czysto techniczne. Można przypuszczać, że tak jak w przypadku nowych klientów Santandera, nowi klienci banku Millennium będą korzystać z bankowości internetowej Millennium.

Gdy Bank Millennium wchłonie Euro Bank, zasady prowadzenia kont oraz bieżące opłaty powinny pozostać bez zmian. Powodów do obaw nie muszą mieć dotychczasowi kredytobiorcy Euro Banku – ich umowy pozostają w mocy na zasadach, na jakich zostały zawarte z Euro Bankiem.

Kiedy dojdzie do połączenia banków

Na początku listopada 2018 r. Bank Millennium poinformował o zakończeniu negocjacji dotyczących kupna akcji Euro Banku. Wówczas, Bank Millenium zapowiedział, że do domknięcia transferu dojdzie, najprawdopodobniej, w drugim kwartale 2019 r. Integracja obu instytucji zaplanowano, natomiast, na ostatni kwartał 2019 r.

W rozmowie dla WNP.pl, analityk Domu Maklerskiego mBanku, Michał Konarski, twierdzi:

„Generalnie ta transakcja to pozytywna wiadomość dla Millennium. Cena wynosi wprawdzie 1,2 w stosunku do kapitałów własnych banku, więc jest dość wysoka, ale aktywa Eurobanku są lepszej jakości niż aktywa banków przejmowanych w ostatnim czasie przez konkurencję. W pewnym sensie uzasadnia to wyższą cenę.”

Euro Bank należy do mniejszych banków na rodzimym rynku. Marka powstała w roku 2003: wówczas spółka Mariusza Łukasiewicza, przedsiębiorcy z Wrocławia, przejęła Bank Społem SA oraz Bank Wschodni SA. Po śmierci Łukasiewicza w 2004 r. Euro Bank kupiła francuska grupa Société Générale.

Na polskim rynku Euro Bank wyspecjalizował się w pożyczkach konsumenckich i ratalnych. Bank Millenium zyska 1,4 mln klientów detalicznych.