Mimo deszczu i wiatru, tłumy chętnych stoją w kolejkach do mobilnych punktów szczepień

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (136)
Mimo deszczu i wiatru, tłumy chętnych stoją w kolejkach do mobilnych punktów szczepień

W każdym z 16 województw uruchomiono po jednym mobilnym punkcie szczepień. Od wczoraj, nawet na kilka godzin przed otwarciem, ustawiają się do nich długie kolejki. Taka duża popularność zaskoczyła organizatorów. Dziś, każdy z punktów ma dostać dodatkowe 1000 szczepionek.

Kolejki do szczepień

Początkowo każdy z 16 punktów szczepień miał dostać po 2500 tysiąca szczepionek na 3 dni majówki. Pierwszy dzień akcji pokazał, że chętnych do zaszczepienia jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson jest bardzo wielu. Fakt, że w przypadku tej firmy, wystarczy przyjąć jedną dawkę, by być zaszczepionym przyczyniła się do powodzenia akcji i skłoniła masę ludzi, by stanąć w długiej kolejce. Dziś, część osób, mając świadomość, co działo się wczoraj, zabrała ze sobą rozkładane krzesełka.W Warszawie podstawiono autobusy, by zmęczeni staniem w kolejce mogli w nich odpocząć i ogrzać się. W Poznaniu częstowano herbatą. W Szczecinie, by usprawnić szczepienie, uruchomiono dwa dodatkowe zespoły medyków. Zainteresowanie szczepieniem nie we wszystkich miastach jest takie samo. W Białymstoku zaszczepiono wczoraj niespełna 500 osób, a w Poznaniu 1000.

Z pewnością nie dla wszystkich, którzy chcieli się wczoraj zaszczepić starczyło szczepionek. Dlatego wieczorem minister Dworczyk poinformował, że każdy z punktów dostanie dodatkowe 1000 szczepionek. Miejsce i godziny otwarcia punktów w poszczególnych miastach można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Zaszczepić się w majówkę mogą osoby, które znajdują się w grupie wiekowej uprawnionej do szczepień i posiadają już e-skierowanie. Nie trzeba się rejestrować. Przypominamy, ze według harmonogramu 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze, a 3 maja osoby w wieku 34 lat i starsze.W majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby w wieku 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.

Do końca jeszcze daleko

Od momentu rozpoczęcia szczepień na Covid-19 w Polsce do wczoraj wykonano ponad 11 mln 870 tysięcy szczepień. W pełni zaszczepionych czyli po przyjęciu jednej dawki Johnsona lub dwóch dawek preparatu pozostałych producentów jest prawie 3 mln Polaków. Żeby osiągnąć odporność populacyjną powinno się zaszczepić od 50 do 70 procent populacji. Nie ma tu zgodności wśród ekspertów. W przypadku Polski oznacza to, konieczność pełnego zaszczepienia od 19 do ponad 28 mln osób.