REKLAMA
  1. Home -
  2. Codzienne -
  3. Do WhatsApp trafia kolejny moduł związany z ecommerce. Platforma coraz bardziej zaczyna przypominać Facebooka
Do WhatsApp trafia kolejny moduł związany z ecommerce. Platforma coraz bardziej zaczyna przypominać Facebooka

WhatsApp zostanie rozbudowany o moduł "Kolekcje". Ma to pomagać w robieniu zakupów, a samo w sobie jest kolejnym krokiem ku upodobnieniu WhatsAppa do innych serwisów Facebooka. Czy to jest dobry kierunek rozwoju aplikacji?

Paweł Mering21.10.2021 17:57
Codzienne

Moduł Kolekcje w WhatsApp

Portal "TechCrunch" donosi, że aplikacje WhatsApp rozbudowano o moduł Collections, czyli "Kolekcje", który ułatwić ma robienie zakupów. To kolejny krok ku rozbudowaniu serwisu w zakresie ecommerce, charakterystyczny dla usług od Facebooka.

Funkcja w największym skrócie pozwala na organizowanie konkretnych przedmiotów w swoich katalogach, a także według kategorii. Na przykład restauracje mogą tworzyć dobrze wyglądające elektroniczne menu, w których konkretne grupy produktów można pogrupować tak, by użytkownicy nie musieli przewijać długich list.

REKLAMA

Sam WhatsApp w specjalnym oświadczeniu wskazał:

Chcemy, aby WhatsApp był najlepszym sposobem na zakupy towarów i usług, a dla firm - na łączenie się z klientami

Samą funkcję "Katalogów" wprowadzono już w 2019 roku, a jej celem było umożliwienie firmom prezentowania produktów i usług klientom, bądź też potencjalnym klientom. Funkcja objęła możliwość przeglądania zdjęć i wyświetlania cen.

REKLAMA

Do WhatsApp dodano także w przeszłości funkcję koszyka, która umożliwia konsumentom kupowanie produktów od firm, zaś sprzedawcom pozwala na śledzenie popularności produktów i innych danych związanych ze sprzedażą.

Unifikacja platform?

Skromny moduł ecommerce w WhatsAppie sukcesywnie się powiększa. Facebook, jako właściciel platformy, rozszerza funkcjonalności swoich platform właśnie o elementy związane ze sprzedażą w sieci. Rozrosły się w zasadzie wszystkie duże elementy ekosystemu, zaczynając od Facebooka jako takiego, do którego coraz więcej przedsiębiorców — szczególnie z zakresu gastronomii — się ogranicza. Facebook wypiera nawet wirtualne tablice ogłoszeniowe, stając się dobrym pośrednikiem w codziennych transakcjach pomiędzy nie-przedsiębiorcami.

REKLAMA

Podobnie Instagram, który zaczynał jako platforma ograniczająca się jedynie do robienia, okraszania filtrami i publikowania zdjęć na swoim profilu, zaś w zakresie przeglądania twórczości innych użytkowników strona główna była ograniczona do tego, co nasi obserwowani znajomi publikują, obecnie znajduje się w zupełnie innym miejscu. Dziś Instagram jest platformą społecznościową w najszerszym ujęciu, a także odpowiednim polem do sprzedaży swoich produktów, a także zdobywania klientów.

WhatsApp kojarzy mi się jedynie z komunikacją pomiędzy osobami, szczególnie tymi, którzy technologią się nie interesują. Fakt oznaczania kont po numerach telefonu powoduje, że — przynajmniej na rodzimej płaszczyźnie — stał się substytutem SMS-ów i MMS-ów. Nie jest to aplikacja szczególnie ładna ani funkcjonalna, choć to jest w mojej ocenie jej zaletą.

REKLAMA

Mimo tego WhatsApp jest szalenie popularny, a w wielu krajach nosi tytuł najpopularniejszego komunikatora. Mimo że od Messengera co do funkcjonalności wiele się nie różni, to właśnie to oderwanie od Facebooka — jako platformy społecznościowej — jest dla wielu użytkowników istotne.

Rozszerzanie WhatsAppa o ecommerce jest zatem kontynuacją pewnego trendu, który Facebook narzuca. Ja, z racji wrodzonego minimalizmu, nie lubię, gdy kilka narzędzi, szczególnie należących do tego samego podmiotu, robi de facto to samo.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi