Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 r. – tuż przed wyborami parlamentarnymi. Od momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek pod koniec 2021 r. stopy procentowo obniżono jednak tylko dwa razy – właśnie w październiku 2023 i poprzedzającym go wrześniu. Od tamtego momentu stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 proc., a analitycy zapowiadają, że jeszcze długo się to nie zmieni. Być może jednak na obniżkę wcale nie będziemy musieli czekać tak długo. Jest tylko jeden problem – nawet jeśli RPP zdecyduje się na cięcie stóp, to raczej będzie ono kosmetyczne.
Jest nadzieja na szybszą obniżkę stóp procentowych? Część ekspertów ma nadzieję, że wciąż jest to możliwe
Od jakiegoś czasu analitycy są bardzo ostrożni, jeśli chodzi o prognozy dotyczące cięcia stóp procentowych w Polsce. Coraz więcej ekspertów uważa, że na obniżkę stóp nie ma szans nie tylko w 2024 r., ale i przez większość (lub nawet cały) 2025 r. Tym samym pierwsze znaczące obniżki mogłyby mieć miejsce dopiero w 2026 r.
Czy jednak tak będzie faktycznie? Jak zauważa Bartosz Turek, główny analityk HREIT, nadzieje na obniżenie stóp procentowych ponownie się ożywiły w ostatnich dniach. Wszystko za sprawą danych z USA; tamtejsze rynki zaczęły nagle mocno wierzyć w cięcia stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC, czyli amerykańskiego odpowiednika RPP. Nie oznacza to jeszcze, że faktycznie stopy procentowane zostaną tam obniżone, a jeśli tak, to czy wywoła to jakąś reakcję po stronie polskiej Rady; z drugiej strony warto zwrócić uwagę na kontrakty terminowe na stopy procentowe w Polsce (FRA). Najwyraźniej z jakiegoś powodu rynek nadal nie chce uwierzyć w analizy ekspertów i – nieco na przekór – uważa, że obniżki są możliwe jeszcze pod koniec 2024 r., a w 2025 r. – są niemal pewne.
Obniżka stóp bez wątpienia byłaby miłym prezentem dla wszystkich kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem; w ślad za obniżką stóp niemal na pewno nastąpiłaby też obniżka WIBOR. Z drugiej strony warto pamiętać, że nawet jeśli pojawią się jakieś cięcia stóp w perspektywie kilku-kilkunastu najbliższych miesięcy, to raczej nie będą one znaczące; to może natomiast oznaczać, że finalnie rata kredytu zmniejszy się np. jedynie o kilkadziesiąt złotych.
Mimo braku cięcia stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków rośnie
Warto też zwrócić przy okazji uwagę na to, że mimo braku zmian w poziomie stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków powoli się odbudowuje – co jest możliwe w dużej mierze dzięki rosnącym wynagrodzeniom. Obecnie modelowa rodzina z jednym dzieckiem może pożyczyć już nawet ponad 700 tys. zł na zakup nieruchomości.