Pomimo tego, że płaca minimalna rośnie w sposób bardzo gwałtowny, a polskie społeczeństwo jest dużo bogatsze, niż było np. kilkanaście lat temu, nadal wielu z nas ma problem z opłaceniem wynajmowanego mieszkania. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że prawie co dziesiąty najemca ma kłopoty z opłaceniem czynszu za mieszkanie i musi sięgać po chwilówki, kredyty czy inne formy finansowania (np. pożyczki rodzinne).
Polacy nie mają pieniędzy na opłacenie wynajmowanych mieszkań. Sytuacja jest zła przede wszystkim wśród rodziców
Dane Eurostatu pokazują nam, że nie tylko Polacy borykają się z problemem opłacenia wynajmowanego mieszkania. W 2023 roku około 58 mln mieszkańców Unii w wieku 16 lat i więcej zgłosiło problemy z terminowym regulowaniem opłat za wynajmowane mieszkanie. W Polsce osób, które mają problem z opłaceniem mieszkania, jest 3,5 miliona.
Jak podaje portal 300gospodarka.pl, w najgorszej sytuacji są osoby z dziećmi na utrzymaniu. Problem ten występuje przede wszystkim we Francji (33,2 proc.), Grecji (26,3 proc.) i Hiszpanii (20,8 proc.). Dla porównania w Polsce 12,4 procent gospodarstw domowych z dziećmi doświadcza regularnych problemów z opłaceniem wynajmowanego mieszkania. Nie lepiej jest także w gospodarstwach domowych bez dzieci – 7,6 proc. z nich ma regularne finansowe komplikacje, uniemożliwiające regularne opłacanie najważniejszych należności. Eksperci nie mają wątpliwości, że ceny wynajmu grają kluczową rolę w generowaniu tej niekorzystnej dla najemców sytuacji. Mówił o tym dla portalu 300gospdoarka.pl prof. Łukasz Goczek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego:
Ceny wynajmu są absurdalnie wysokie w stosunku do zarobków. Państwo zajmuje się mieszkalnictwem w sposób absolutnie zły. Zamiast pomóc, kiedy rodzina nie jest w stanie płacić czynszu, państwo przerzuca odpowiedzialność na karb wynajmującego. W rezultacie ktoś, kto ma mieszkanie do wynajęcia, boi się je udostępnić. Ceny rosną, a wiele mieszkań stoi pustych.
Seniorzy są grupą, która odczuwa regularne kłopoty finansowe? Dane pokazują nam coś dokładnie odwrotnego
Co ciekawe, dane Eurostatu pokazują nam, że seniorzy są grupą społeczną najmniej narażoną na problemy finansowe związane z opłacaniem czynszu za mieszkanie. Osoby starsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy najrzadziej zgłaszały problemy z wysokimi opłatami za mieszkanie. Oznacza to, że osoby najmłodsze (w wieku 16–29 lat i 30–54 lat) najczęściej mają problemy z regulowaniem podstawowych opłat. W przypadku starszych roczników problemy te wydają się nie być tak bardzo dotkliwe – widzimy to wyraźnie w przypadku danych, które dotyczą osób w wieku 55–64 lat i starszych.