Klienci Banku Pekao doczekali się korzystnej zmiany dotyczącej ich kredytów hipotecznych

Finanse Dołącz do dyskusji (8)
Klienci Banku Pekao doczekali się korzystnej zmiany dotyczącej ich kredytów hipotecznych

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych zmotywowało wielu klientów do zastanowienia się nad tym, czy nie spłacić części zobowiązania i w ten sposób obniżyć trochę raty kredytowe. Dobrą wiadomość dla swoich klientów ma Bank Pekao S.A. Napłata kredytu w Bank Pekao jest teraz możliwa przez internet.

Z miesiąca na miesiąc raty kredytów hipotecznych rosną. Wszystko to jest związane z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. A co gorsze dla osób zadłużonych, wskaźnik WIBOR 3M, który w większości przypadków wyznacza faktycznie oprocentowanie kredytu, jest wyższy niż stopa ogłoszona przez Prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Wszystko to oznacza, że wysokość miesięcznych rat kredytowych wzrosła u wielu kredytobiorców już o 60-80%, a wciąż muszą się oni liczyć z kolejnymi podwyżkami. Wielu z nich szuka rozwiązań, jak zmniejszyć swoje zadłużenie, a tym samym wysokość raty lub czas spłaty. Im mniej bowiem do spłaty, tym niższe odsetki, które u wielu stanowią główną część raty.

Czasem warto więc wykorzystać zgromadzone środki na oszczędnościach, które przy obecnej inflacji szybko tracą na swojej wartości i użyć ich do zmniejszenia swoich bankowych zobowiązań. Klienci Bank Pekao będą mogli teraz zrobić to szybciej i wygodniej.

Nadpłata kredytu w Bank Pekao teraz też możliwa przez internet

Bank ten wprowadził w ostatnich dniach możliwość nadpłaty kredytu hipotecznego przez internet. Można to zrobić, zarówno logując się przez przeglądarkę internetową na komputerze, jak i w aplikacji mobilnej PeoPay. Wystarczy wybrać kredyt, który nas interesuje, a następnie kliknąć w opcję „złóż dyspozycję”.

Napłata kredytu w Bank Pekao
Napłata kredytu w Bank Pekao – złożenie dyspozycji 

Następnie wybrać polecenie „Częściowa spłata kredytu hipotecznego”. Jak widać, obecnie w Bank Pekao SA przez internet lub aplikację PeoPay można nie tylko dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego, ale też spłacić go w całości. Można też dostarczyć w taki sposób polisę ubezpieczeniową, jeżeli mamy taki obowiązek.

Napłata kredytu w Bank Pekao
Napłata kredytu w Bank Pekao – częściowa spłata kredytu hipotecznego

Ostatnim etapem będzie wpisanie kwoty, jaką chcemy nadpłacić, a także decyzja, czy chcemy by zmniejszeniu uległy raty kredytowe, czy też, by skrócił się nasz okres kredytowania. Wybór jest zależny od wielu czynników i warto wcześniej go przeanalizować na przykład w dobrym kalkulatorze nadpłaty kredytu hipotecznego, by przekonać się, ile oszczędności da nam każda opcja.

Napłata kredytu w Bank Pekao
Napłata kredytu w Bank Pekao – częściowa spłata kredytu hipotecznego

Jest też opcja, by jednocześnie zmniejszyć okres kredytowania oraz wysokość rat kredytu, ale jeżeli klient Bank Pekao chciałby to zrobić, to musi jednak udać się do swojego oddziału.

Obecnie nadpłata kredytu hipotecznego w Bank Pekao jest więc możliwa przez internet, co może być sporym ułatwieniem dla klientów korzystających z oferty tej instytucji. Dodatkowo bank poinformował, że bez konieczności w oddziale można też złożyć dyspozycję dotyczącą zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych, które wymagają akceptacji dyspozycji przez wszystkich kredytobiorców.

Nadpłata kredytu hipotecznego to zazwyczaj dodatkowe koszty. Trzeba wiec dobrze przeliczyć czy taka decyzja się opłaca

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na nadpłatę kredytu, warto pamiętać, że najczęściej wiążę się to z dodatkowymi kosztami. Banki pobierają zazwyczaj prowizję za nadpłaty przez pierwsze 3 lata od wzięcia kredytu hipotecznego. Dodatkowo każda dodatkowa spłata wiąże się z koniecznością aneksowania umowy, a co za tym idzie z wydatkiem rzędu około 50 złotych.

W momencie, gdy zdecydujemy się na skrócenie okresu kredytowania, to też może się wiązać z dodatkowymi opłatami. Zanim więc ktoś zdecyduje się na nadpłatę kredytu, warto najpierw dowiedzieć się, z jakimi kosztami to się wiąże. Zwłaszcza że te mogą być różne w zależności nie tylko od banku, ale nawet od momentu zawarcia umowy.