Narkotyki dla młodzieży to wciąż duże wyzwanie dla polskich służb. W 2024 roku polska policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów, w których produkowano syntetyczne narkotyki, oraz przechwyciła ponad 19 ton takich niedozwolonych substancji. W Polsce aktualnie poważnym zagrożeniem są syntetyczne pochodne katynonu – mefedron, klefedron i klofedron.
Najwięcej osób, zwłaszcza młodych ludzi, trafia do szpitala z powodu przedawkowania mefedronu. Ten narkotyk jest szczególnie popularny wśród nastolatków, ponieważ jego cena jest niższa niż kokainy. Dlatego to tzw. kokaina dla ubogich.
Darknet w pewnym momencie pokazał się jako przestrzeń dla handlu narkotykami
Według Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pierwsze internetowe oferty sprzedaży substancji psychoaktywnych pojawiły się na forach dyskusyjnych, gdzie użytkownicy wymieniali się informacjami oraz oferowali legalne – wówczas – środki. Przełomowym momentem w Polsce było uruchomienie w 2008 roku strony dopalacze.com, która wyróżniała się profesjonalną strategią marketingową i dostosowaniem do standardów e-commerce. Jej działalność została zakończona w 2010 roku, lecz kolejne serwisy kontynuowały ten model sprzedaży, przenosząc się w dużej mierze do dark webu.
Na poziomie globalnym rozwój narkotykowych rynków internetowych przybrał bardziej zaawansowaną formę. W 2011 roku powstał Silk Road, jedna z pierwszych platform aukcyjnych w sieci TOR, działająca na zasadzie anonimowych transakcji przy wykorzystaniu kryptowaluty Bitcoin. Zaszyfrowane połączenia oraz brak możliwości identyfikacji użytkowników sprawiły, że Silk Road zyskał miano centrum handlu narkotykami.
W Polsce mniej niż jedna dziesiąta młodych ludzi przyznała się do zażywania narkotyków w ostatnim czasie
Z raportu EMCDDA z 2020 roku wynika, że 6,4 proc. osób w wieku 15–34 lat w Polsce przyznało się do zażywania narkotyków w ostatnim roku przed badaniem. Wyższy poziom konsumpcji notowany jest w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Polska wyróżnia się jednak na tle Europy pod względem nadużywania leków bez wskazań lekarskich oraz stosowania dopalaczy. Problem ten dotyczy głównie nastolatków, którzy sięgają po farmaceutyki w celu np. uspokojenia lub pobudzenia. Ostrożnie szacuje się, że około jedna dziesiąta młodzieży eksperymentowała z lekami w celach pozamedycznych.
Najczęściej młodzi ludzie zaczynają eksperymentować z narkotykami w wieku 15–16 lat, jednak zdarzają się przypadki sięgania po substancje psychoaktywne już w wieku 13–14 lat. Młodzież wtedy zaczyna eksperymentować z substancjami psychoaktywnymi z różnych powodów. Często są to problemy emocjonalne, stres, problemy w szkole, w grupie rówieśniczej, w domu. Narkotyki dla młodzieży wydają się wówczas rozwiązaniem problemów, ale tylko chwilowym i wyjątkowo złudnym.
Mefedron, klefedron i klofedron są wyzwaniem w walce z uzależnieniami w Polsce
Mefedron, klefedron i klofedron to syntetyczne substancje psychoaktywne wywołujące intensywny wzrost dopaminy i serotoniny w mózgu. Doprowadzają one do euforii, zwiększają pewność siebie, pobudzają. Jednak te efekty są krótkotrwałe i szybko wyczerpują organizm.
Osoby sięgające po narkotyki zwykle nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie to za sobą niesie. Ponieważ początkowe symptomy są dla nich atrakcyjne, szybko wciągają ich w otchłań, z której bardzo trudno wyjść.