Bank Pekao, Nest Bank i ING zaczynają być naprawdę hojne, jeśli chodzi o oprocentowanie

Dobre wiadomości Finanse Dołącz do dyskusji (111)
Bank Pekao, Nest Bank i ING zaczynają być naprawdę hojne, jeśli chodzi o oprocentowanie

Nest Bank, Pekao, ING Bank Śląski i inni. Banki podnoszą oprocentowanie lokat. Mimo że, niektóre płacą już 5 proc. za powierzone im pieniądze, to nadal nie jest to poziom, przy którym moglibyśmy mówić, że lokaty dają zarobić. Widać jednak koniec ery oprocentowania liczonego w promilach. Liderzy, którzy oferują dziś najwyższe oprocentowanie, to tradycyjnie nie te największe banki. Ale tuż za nimi w czołówce, niespodzianka, pojawiają się duzi gracze. ING Bank Śląski  daje 4 proc. na koncie oszczędnościowym. Pekao tyle samo na lokacie z funduszem.

Nest Bank, Pekao, ING Bank Śląski i inni. Banki podnoszą oprocentowanie lokat

Porównanie oprocentowania lokat do kredytów wywołuje u klientów banków furię. Realne uatrakcyjnienie oprocentowania nadałoby sens oszczędzaniu. ściągnęłoby z rynku pieniądze, przyczyniając się do walki z inflacją. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że państwo powinno w tej sprawie zrobić więcej, niż tylko ustami nadzorcy czyli Komisji Nadzoru Finansowego apelować do banków, by lepiej płaciły oszczędzającym. W końcu podobno po to, rząd repolonizował banki, by mieć na nie wpływ w sytuacjach kryzysowych. Państwo może jeszcze zachęcać do oszczędzania oferując atrakcyjne oprocentowanie obligacji skarbowych. Czekamy czy z tej opcji skorzysta.

Piątka z przodu

Na ten moment lokatę oprocentowaną na 5 proc. mogą założyć nowi klienci Nest Banku. Lokata jest półroczna. Minimalna kwota to 1000 zł. Maksymalna – 20 tys. zł. Warunkiem założenia lokaty jest otwarcie rachunku osobistego, na który będzie wpływać minimum 2 tys. zł co miesiąc. Trzeba też wykonać trzy dowolne operacje na rachunku za każdy miesiąc istnienia lokaty. Tyle samo czyli 5 proc. można dostać w Banku Nowym za lokatę założoną na 1 miesiąc. Maksymalna kwota lokaty to 10 tys. zł. To oferta tylko dla nowych klientów.

ING Bank Śląski kusi 4 proc. na trzymiesięcznym Otwartym Koncie Oszczędnościowym Bonus. Oferta jest aktualna do 11 maja. To propozycja na nowe środki. Za  takie bank uważa oszczędności zgromadzone powyżej salda początkowego, obliczonego na koniec 25.04.2022 r. Maksymalna kwota, za którą można dostać 4 proc. to 200 tys. zł. Jeśli na rachunku znajdzie się więcej niż 200 tys. zł, nadwyżka jest oprocentowana na 0,50 proc.

Lokuj i inwestuj

Bank Pekao daje cztery procent za lokatę (sześciomiesięczną) powiązaną z inwestycją w jeden z pięciu produktów. Bank dzieli pieniądze. Z 30 proc. otwiera lokatę, a 70 proc. trafia do funduszy inwestycyjnych. Bardziej konserwatywny inwestor może wybrać opcję, z podziałem pół na pół. Ale wtedy oprocentowanie lokaty wynosi 3,5 proc. Najbardziej ostrożni mogą 70 proc. środków umieścić na lokacie, a 30 proc. w funduszach. Przy takim podziale trzeba się zadowolić niższym (3 proc.) oprocentowaniem.