Trwa zamieszanie wokół podatku od ogrodzenia i nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Skala dezinformacji tak mocno przybrała na sile, że głos w sprawie postanowiło zabrać Ministerstwo Finansów – i zdementować część informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej.
Nowy podatek od ogrodzenia? MF dementuje
W nowelizacji wspomnianej wyżej ustawy znalazł się wykaz obiektów uznawanych za budowle – a wśród nich wymienione zostało również ogrodzenie. Warto przy tym zaznaczyć, że wcześniej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nie znajdowała się definicja budowli – ustawa odsyłała w tym aspekcie do przepisów prawa budowlanego. Tymczasem przepisy prawa budowlanego już wcześniej stanowiły jasno – za budowlę należy uznać m.in. urządzenie budowlane, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Za budowlę należało uznać zatem również ogrodzenie. Tym samym ogrodzenie było też już wcześniej przedmiotem podatku od nieruchomości – o ile było związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie jest zatem prawdą, że „podatek od ogrodzenia” jest nową daniną.
Jak zresztą komentuje Ministerstwo Finansów,
Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej
Należy przy tym zaznaczyć – co podkreśla samo Ministerstwo Finansów – że w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. działalności leśnej, czyli głównie działalności w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów leśnych, gospodarowania zwierzyną czy pozyskiwania (z wyjątkiem skupu) np. drewna, choinek.
Ogrodzenie nie jest objęte podatkiem, jeśli tylko część budynku jest związana z działalnością gospodarczą
Warto też przy okazji wspomnieć, że jeśli np. tylko część budynku (znajdującego się na ogrodzonej działce) jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, to ogrodzenie nie jest w tym przypadku objęte podatkiem od nieruchomości. Mowa o sytuacji, gdy ktoś w jednym z pomieszczeń domu jednorodzinnego urządzi gabinet lub inne miejsce wykonywania działalności. W takiej sytuacji budynek nadal pozostaje budynkiem mieszkalnym – a co za tym idzie, ogrodzenie nie jest przedmiotem podatku od nieruchomości.