Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Rządzący podejmą decyzję wbrew związkowcom

Zakupy dołącz do dyskusji (13) 25.11.2020
Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Rządzący podejmą decyzję wbrew związkowcom

Edyta Wara-Wąsowska

Rządzący długo zastanawiali się nad tym, co zrobić z zakazem handlu w niedziele w najbliższym czasie. Rozważano nawet tymczasowe zawieszenie zakazu. Na razie jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie wprowadzona dodatkowa niedziela handlowa – 6 grudnia, w mikołajki. 

Niedziela handlowa 6 grudnia. Polacy będą mogli zrobić zakupy w mikołajki

Zakaz handlu w niedziele, mimo że zaczął obowiązywać jeszcze w 2018 r. (przynajmniej częściowo), nadal budzi spore emocje. Pandemia koronawirusa wpłynęła jednak negatywnie na kondycję finansową wielu sklepów – a zamknięcie galerii handlowych w listopadzie tylko ją pogorszyło. W związku z tym rządzący zaczęli zastanawiać się nad tymczasowym zniesieniem zakazu handlu w niedziele – przynajmniej na czas pandemii. Nie jest tajemnicą, że za liberalizacją handlu w niedziele był m.in. wicepremier Jarosław Gowin. Jak sam mówił, rozpatrywane było jeszcze jedno rozwiązanie – czyli dodatkowa niedziela handlowa w grudniu.

Na to z kolei nie chcieli zgodzić się związkowcy z „Solidarności” (którzy zresztą są przeciwko jakimkolwiek zmianom w tym zakresie). Przewodniczący NSZZ „Solidarność” jeszcze wczoraj twierdził, że związkowcy nie pozwolą, by „pracodawcy wykorzystywali pandemię koronawirusa do swoich partykularnych interesów”. Co jednak ciekawe, pomysł dodatkowej niedzieli handlowej poparły dwa inne stowarzyszenia związkowe – OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że rząd postanowił tym razem pójść na kurs kolizyjny ze związkowcami z NSZZ „Solidarność”. Jak poinformował dzisiaj PAP Biznes, jest już projekt ustawy stanowiący, że w grudniu wprowadzona zostanie dodatkowa niedziela handlowa – dokładnie 6 grudnia, w mikołajki. Dzięki temu rozwiązaniu w grudniu byłyby łącznie trzy niedziele handlowe (w tym dwie ustawowo). Tym samym Polacy mogliby zrobić zakupy zarówno 6 grudnia jak i 13 oraz 20 grudnia. Jest niemal pewne, że Sejm przegłosuje to rozwiązanie – chociaż parlamentarzyści (i później prezydent) muszą się pospieszyć.

Niedziela handlowa 6 grudnia sposobem na zmniejszenie liczby klientów robiących zakupy w tym samym czasie

Z uzasadnienia projektu wynika, że rządzącym – przynajmniej w teorii – zależy na zmniejszeniu liczby klientów robiących zakupy w tym samym czasie. Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia ma również pozwolić na zachowanie ograniczeń sanitarnych. W uzasadnieniu potwierdzono jednak, że projektowane rozwiązanie pozwoli również na poprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorców. I w tym momencie wydaje się, że to jest główny powód wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej – zwłaszcza, że prawdopodobnie we wszystkie trzy niedziele handlowe w grudniu galerie i sklepy zostaną zapełnione przez tłumy klientów.