Niedziele handlowe 2019 coraz rzadsze. W nowym roku do sklepu pójdziemy tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca

Gorące tematy Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (234)
Niedziele handlowe 2019 coraz rzadsze. W nowym roku do sklepu pójdziemy tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już prawie od roku. Poniekąd wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że możliwość zrobienia zakupów uzależniona jest od politycznego widzimisię. Warto jednak pamiętać, że kończący się rok jest tylko pierwszym etapem, a w przyszłym roku zakaz handlu w niedzielę wchodzi na kolejny poziom. Niedziele handlowe 2019.

Od marca 2018 roku obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Ograniczenie nie obowiązuje jednak w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Dodatkowo w grudniu korzystamy z jednego z licznych wyjątków wprowadzonych w ustawie. Wprowadzając zakaz, ustawodawca z pewnością zdawał sobie sprawę z tego, że w okresie przedświątecznym może on spowodować liczne trudności. Dlatego przewidziano, że dwie niedziele poprzedzające święto Bożego Narodzenia są czasem, kiedy ograniczenie w handlu nie obowiązuje.

art. 7. 1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w:
1) kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;

Wprowadzając zakaz handlu w niedzielę, ustawodawca dążył do tego, aby bezwzględnie każda niedziela była dniem, który spędzamy w każdy inny sposób, ale nie w sklepie. Nie chcąc wprowadzać zamieszania, zdecydowano, że całkowity zakaz handlu będzie wprowadzany stopniowo. Dlatego właśnie do końca 2018 roku tylko dwie niedziele były objęte tymże zakazem. Natomiast 1 stycznia 2019 będzie pierwszym dniem kolejnego poziomu tego zakazu. W 2019 roku handel w niedziele będzie możliwy tylko i wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Niedziele handlowe 2019 – zakaz handlu zaostrza się

Art. 17. 1. W okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2019 r. zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego.

Wyjątkiem będzie kwiecień i grudzień, w związku z przypadającymi w tych miesiącach świętach Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Domyślnie całkowity zakaz handlu będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. Jedyne wyłączenia przewidziane przez ustawę są określone w jej artykule 7. Handel w niedzielę ma być dopuszczalny jedynie kilka razy do roku w ściśle określone niedziele.

Art. 7.
1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w:
1) kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
2) niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
3) ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
2. Jeżeli w niedzielę, o której mowa w ust. 1 pkt 3, przypada święto, przepis art. 5 stosuje się.

Przeciwnicy niedzielnego zakazu handlu pewnej szansy mogą upatrywać w tym, że 2019 rok będzie rokiem wyborczym. Być może przyszły zwycięzca wyborów zdecyduje się na odejście od tego pomysłu. Na razie jednak trzeba przygotować się na to, że niedziele handlowe 2019 będą rzadsze niż dotychczas.