Ceny prądu dla firm w zeszłym roku były zamrożone, dzięki czemu przedsiębiorcy mogli płacić niższe rachunki. Ustawodawca nałożył na nich jednak dodatkowy obowiązek – złożenia u dostawcy energii oświadczenia o skorzystaniu z pomocy publicznej. Dotychczas termin na złożenie takiego oświadczenia był wyznaczony na 28 lutego 2025 r., jednak rząd postanowił go wydłużyć.
Bez oświadczenia zamrożenie cen prądu dla firm nie przysługuje
Zamrożone ceny prądu dla firm w II połowie 2024 roku przysługiwały mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w ramach pomocy publicznej lub pomocy de minimis. Pod koniec 2024 roku okazało się jednak, że skorzystanie z takiej pomocy wymaga dopełnienia dodatkowych formalności.
W dniu 12 grudnia 2024 r. weszła w życie ustawa, która nałożyła na firmy obowiązek złożenia u dostawcy energii oświadczenia potwierdzającego skorzystanie z pomocy publicznej lub de minimis w II połowie 2024 r. Według przepisów należy to zrobić najpóźniej do 28 lutego 2025 r. Niedopełnienie tego obowiązku ma skutkować tym, że przedsiębiorstwo będzie musiało zwrócić wraz z odsetkami różnicę między ceną energii wynikającą z umowy sprzedaży a ceną maksymalną za drugie półrocze 2024 r.
Na złożenie oświadczenia będzie czas do 30 czerwca 2025 r.
Obowiązek złożenia oświadczenia zaskoczyła wielu przedsiębiorców. Przy wcześniejszych tarczach osłonowych zamrażających ceny prądu dla firm nie musieli bowiem dopełniać takich formalności. Co więcej, cześć firm do tej pory prawdopodobnie nie wie o dodatkowym obowiązku. Świadczy o tym choćby fakt, że do końca stycznia oświadczenia złożyło około 2 tys. podmiotów. Tymczasem liczba przedsiębiorców, którym przysługiwały zamrożone ceny energii, wynosi około 150 tys.
Wobec powyższych trudności minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała jeszcze 31 stycznia 2025 r. na portalu X, że termin na złożenie oświadczeń zostanie przedłużony do połowy 2025 roku. Stosowne zmiany ma natomiast wprowadzić nowelizacja ustawy o rynku mocy, która 4 lutego 2025 r. została przyjęta przez Radę Ministrów i trafiła do Sejmu.
Co przewiduje ustawa przedłużająca termin złożenia oświadczenia?
Projekt nowelizacji o rynku mocy w kwestii maksymalnej ceny prądu dla firm przewiduje następujące rozwiązania:
- termin na złożenie oświadczenia zostanie przesunięty na 30 czerwca 2025 r.,
- przedsiębiorstwa, które nie złożą oświadczenia do dnia 28 lutego i w okresie od 1 marca do dnia wejścia w życie ustawy będą musiały zwrócić różnicę pomiędzy ceną maksymalną a ceną wynikającą z umowy sprzedaży, będą mogły potem liczyć ze strony sprzedawcy energii na korektę rozliczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Drugie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy nieprzypadkowo. Nowe przepisy z dużym prawdopodobieństwem wejdą bowiem w życie już po 28 lutym 2025 r., czyli po obecnie obowiązującym terminie na złożenie oświadczenia. Warto tu dodać, że 21 lutego 2025 r. odbyło się w Sejmie głosowanie nad projektem ustawy i większość posłów była za jego przyjęciem.