Kolejne zmiany w działalności nierejestrowanej. W 2024 r. będzie można zarobić jeszcze więcej bez zakładania firmy

Firma Dołącz do dyskusji
Kolejne zmiany w działalności nierejestrowanej. W 2024 r. będzie można zarobić jeszcze więcej bez zakładania firmy

partner-logo

Limit działalności nierejestrowanej stale rośnie. Wszystko ze względu na rosnącą płacę minimalną i tegoroczną zmianę przepisów. W przyszłym roku będzie można zarobić jeszcze więcej bez zakładania działalności, co może zachęcić kolejne osoby do podjęcia tego rodzaju działań.

Nowy limit działalności nierejestrowanej w 2024 r.

Od 1 lipca 2023 r. zmienił się limit przychodów, które można osiągnąć w ramach działalności nierejestrowanej. Było to możliwe nie tylko ze względu na wysokość płacy minimalnej (od której limit jest uzależniony), ale też – dzięki nowym przepisom, które weszły w życie w połowie roku. Próg wymuszający rejestrację firmy został bowiem podwyższony do poziomu 75 proc. wynagrodzenia minimalnego (wcześniej wynosił on 50 proc.), dzięki czemu obecnie przy miesięcznych przychodach do 2700 zł nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej.

W przyszłym roku osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w tego rodzaju działalności, będą mieć jeszcze łatwiej. Od 1 stycznia nowy limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. będzie wynosić 3181,50 zł – wszystko ze względu na kolejną, dużą podwyżkę płacy minimalnej. Rządzący już jakiś czas temu ogłosili, że najniższa krajowa będzie wynosić od początku przyszłego roku 4242 zł brutto.

To zresztą nie koniec zmian, jeśli chodzi o limit działalności nierejestrowanej; od 1 lipca 2024 r. wzrośnie on po raz drugi za sprawą kolejnej podwyżki pensji minimalnej. Tym razem wzrost będzie jednak ledwo zauważalny; najniższa krajowa wzrośnie bowiem jedynie o 58 zł (do poziomu 4300 zł brutto), co przełoży się na limit w wysokości 3225 zł brutto.

Jest jednak i zła wiadomość dla osób prowadzących lub planujących tego rodzaju działalność

Sejm pracował w tym roku nad projektem przepisów, które miały wprowadzić kolejne udogodnienia dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną. Posłowie chcieli wprowadzić nowe rozwiązanie w postaci rocznego limitu przychodu, który miałby wynosić dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Tym samym taki limit od lipca przyszłego roku wyniósłby 38 700 zł. Co więcej, limit można by było wykorzystać nierównomiernie; jeśli np. w pierwszych trzech miesiącach roku dana osoba osiągnęłaby 20 tys. zł dochodu w ramach działalności nierejestrowanej, a do końca roku nie przekroczyłaby limitu 38 700 zł, to nie musiałaby rejestrować działalności. Taki pomysł mógł przypaść do gustu zwłaszcza sprzedawcom sezonowym, którzy mogą prowadzić dodatkowe działania np. tylko przez kilka miesięcy w roku.

Niestety – Sejm nie zdążył jednak ukończyć prac nad projektem, a wielkimi krokami zbliżają się wybory. Jeśli zatem pomysł rocznego limitu dla działalności nierejestrowanej miałby wejść w życie, to musi powrócić w nowej kadencji parlamentu i przejść całą ścieżkę legislacyjną.