Rząd dzielnie walczy z mafią VAT. Sprzątaczka, flisak i dorożkarz będą mieli obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Gorące tematy Firma Podatki Praca dołącz do dyskusji (308) 10.10.2018
Rząd dzielnie walczy z mafią VAT. Sprzątaczka, flisak i dorożkarz będą mieli obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Tomasz Laba

Rząd w końcu przerwał obijanie się i po wakacyjnej przerwie na nowo wziął się do walki z mafią VAT. Od 1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które zdejmuje z niektórych przedsiębiorców obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Od nowego roku z ministerialnej listy znikną sprzątaczki, flisacy i dorożkarze. Wszyscy oni będą musieli zaopatrzyć się w kasy.

Ministerstwo finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Co do zasady, obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów bądź usług. Ta służy do rejestrowania obrotu oraz kwot należnego podatku, oczywiście przede wszystkim VAT. W drodze rozporządzenia minister może jednak niektórych przedsiębiorców zwolnić z tego obowiązku. Oczywiście nie przedsiębiorcę z imienia i nazwiska, a określoną grupę lub rodzaj działalności. Najczęściej dotyczy to tych najdrobniejszych przedsiębiorców, dla których sam koszt zakupu i obsługi kasy bardzo wysoki.

Dziennikarze Gazety Prawnej przeanalizowani opublikowany właśnie projekt i doszli do wniosku, że ministerstwo wprowadziło drobne zmiany w stosunku do tego wciąż obowiązującego. Otóż okazuje się, że od 1 stycznia 2019, kiedy rozporządzenie ma zacząć obowiązywać, niektórzy przedsiębiorcy nie będą mogli w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia z obowiązku powiadania kasy fiskalnej. Będą to dorożkarze, flisacy pienińscy na rzece Dunajec oraz sprzątaczki. Według rozporządzenia bedą to:

 • transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (obecnie poz. 17 załącznika),
 • usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach (obecnie poz. 30 załącznika),
 • przyjmowanie przez rewizorów należności związanych z usługami przewozu, m.in. osób – również opłat dodatkowych (obecnie poz. 43 załącznika),
 • usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich (obecnie poz. 48 załącznika).

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Dla odmiany niektóre z rodzajów działalności będą zwolnione z obowiązku ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej pod warunkiem, że czynności w całości zostaną udokumentowane fakturą. Mowa tu o na przykład o dostawie wody w postaci naturalnej, usługach związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, zbieraniem odpadów czy usługach związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że wykreślenie powyższych rodzajów działalności ze zwolnienia wynika z wykrywanych nieprawidłowości.

Z uwagi na pojawiające się sygnały o nieprawidłowościach w sposobie prowadzenia ewidencji a także mając na celu podejmowanie kolejnych działań w zakresie uszczelnienia ewidencji wśród czynności wymienionych w projektowanym załączniku nie znalazły się takie czynności jak: (…).

Nie pozostaje nic innego jak tylko przyklasnąć państwu, które z taką stanowczością walczy z mafią VAT.

308 odpowiedzi na “Rząd dzielnie walczy z mafią VAT. Sprzątaczka, flisak i dorożkarz będą mieli obowiązek posiadania kasy fiskalnej”

 1. No to podpowiadamy: NIEPRACUJĄCE MATKI WYCHOWUJACE W DOMU DZIECI ! te oszustki KONIECZNIE zawsze chciały mieć kasę więc nich mają … fiskalną ! ;-)

 2. Dlatego loteria paragonowa była świetnym pomysłem. Tylko żona mnie wyśmiała jak powiedziałem jej żeby wzięła od kosmetyczki paragon ;)

 3. „zdejmuje z niektórych przedsiębiorców obowiązek posiadania kasy fiskalnej”

  Skoro zdejmuje obowiązek to nie muszą mieć kasy fiskalnej ;)

  A tak swoją drogą to powinni opodatkować kościół i grupy wyznaniowe. Od razu po dziurze budżetowej.
  Swoją drogą najlepsze jest to, że najwięcej dofinansowań biorą właśnie kościoły na remonty, modernizacje i ochronę zabytków a nic do kasy nie wprowadzają. Złoty biznes.

 4. Trzeba podjąć walkę z mafią vatowską, nie można pozwolić na stratę jeszcze większej ilości pieniędzy przez nasz kraj na rzecz oszustów

 5. „transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta” to nie tylko dorożkarze, ale też rikszarze.

 6. Trzeba zrobic bilans zyskow i strat i ocenic czy lepsze sa dodatkowe miliardy w budzecie czy brak tych pieniedzy i odciazenie przedsiebiorcow od koniecznosci posiadania kas fiskalnych. Proste. Proponuje aby dyskusja poszla w tym wlasnie kierunku.

 7. Kasy fiskalne mają już tak niewielkie rozmiary, że wprowadzenie ich do użytku naprawdę nie stanowi problemu. Oczywiście zza wyjątkiem osób, które niekoniecznie chciałby się chwalić swoimi zarobkami…. a jeszcze bardziej woleliby ich nie podatkować… bo to zawsze trochę mniej zostaje jak zapłaci się VAT i jeszcze podatek dochodowy! Każdy rodzaj kontroli skarbowej jest dobry ponieważ kontrola powinna być podstawą zaufania ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *